Predsednik Komisije za hartije od vrednosti Srbije Marko Janković rekao je danas da je u planu prva emisija korporativnih obveznica do kraja godine ili početkom 2025. godine.
On je na sednici Odbora Skupštine Srbije za finansije, republički budžet i kontrolu trošenja javnih sredstava, na kome je predstavljen finansijski izveštaj poslovanja Komisije za 2023. i plan za 2025, rekao da se ove godine ugovaraju eksperti za tu emisiju korporativnih obveznica.
„Reč je o ekspertima koji treba da pomognu kompanijama u izdavanju korporativnih obveznica pri ocenjivanju kreditnog rejtinga emitenata, kao i investicionim društvima i bankama koje će raditi u postupku preuzimanja kompanija do revizorskih kuća koje će raditi analizu poslovanja kompanija, i stručnjacima koji bi trebalo da obezbede korporativno upravljanje kompanijama koje izdaju obveznice“, rekao je Marko Janković.
Na pitanje Dušana Nikezića (Stranka slobode i pravde) da li je Komisija reagovala zbog toga što se alternativni investicioni fondovi koriste za izbegavanje plaćanja poreza bogatih, jer ulažu sredstva koja su oslobođena poreza na dohodak građana krajem godine, a povlače početkom naredne, Janković je rekao da su propisi koji regulišu te fondove u skladu sa propisima EU, ali da je „primećena fluktuacija sredstava u kratkom roku“.
„Imamo limit od najmanje 50.000 evra ulaganja u alternativne investicione fondove, onaj ko može da uloži preko te sume se smatra poluprofesionalnim investitorom. Taj limit treba smanjiti zbog fondova koji ulažu u mala brzorastuća preduzeća“, rekao je Janković.
Dodao je da treba pronaći lak i jednostavan način organizovanja fondova kako bi mogli da usmere sredstva u takve kompanije.
Sigurno je, kako je rekao, da će se onemogućiti zloupotreba te poreske olakšice, odnosno podsticaja za investicije tako što će se zakonom definisati vremenski period u kome će ta investicija morati da bude uložena u investicioni fond.
Država, prema njegovim rečima, mora da pronađe dovoljno kapaciteta da investitore usmeri u određeni segmenet tržišta kapitala, da bi tržište razvijalo kao u razvijenim ekonomijama.
Na pitanje Branka Pavlovića (Mi – glas iz naroda) kako je moguće da prilikom ponuda za preuzimanje fer cena kapitala koju utvrđuje Komisija bude uvećana više puta u slučaju pokretanja sudskih postupaka Janković je rekao da veruje da ima i takvih slučajeva, ali i da sud potvrdi fer cenu.
„Cilj je da informacije iz finansijskog izveštaja revizora investitorima bude najkvalitetnija. Komisija ima kapacitet od tri revizora koji kontrolišu kvalitet rada revizorskih kuća. Oni asistiraju pri analizi svakog elaborata i u mnogim postupocima su dostavljane ponude dovedene do korektnog nivoa“, rekao je Janković.
Nije isključio mogućnost da je u nekim sudskim procesima utvrđena viša fer cena kapitala u postupku preuzimanja kompanija, a po odobrenju ponude od strane Komisije.
Naveo je da veruje da je fer cena kapitala koju je utvrdila Komisija u nekim sudskim sporovima i potvrđena.
„Naš predlog je da se izradi novi zakon o preuzimanju akcionarskoih društava u koji bi bila inkorporirana odredba koja će Komisiji dati formalne mogućnosti da dostavljeni eleborat ponuđača prihvati ili ne prihvati, odnosno da na alternativni način utvrdi fer vrednost kapitala“, rekao je Janković.
Naveo je da je predloženo da Komisija dobije mogućnost da o trošku ponuđača od nekog drugog nezavisnog revizora dobije elaborat o proceni fer vrednosti kapitala.
Predloženo rešenje će, prema njegovim rečima, sledeće godine naći u proceduri usvajanja.
Koje je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare