„Liči na Beograd na vodi“: Koliki će biti troškovi za EXPO 2027

Ekonomija 09. okt 202312:21 1 komentar

Radovi za izgradnju izložbenog prostora za EXPO 2027, objekata za smeštaj učesnika i posetilaca, Nacionalnog stadiona i prateće infrastrukture, čija vrednost bi mogla da iznosi milijardu evra, biće ugovoreni bez primene Zakona o javnim nabavkama. To stvara veliki rizik da troškovi budu veći nego što bi bili u uslovima pune konkurencije, upozorava Transparentnost Srbija.

Zlatko Minić iz Transparentnosti Srbija kaže da „nismo imali javnu raspravu o nacrtu, predlogu zakona“.

„To je bila obaveza Ministarstva finansija, na osnovu zakona o državnoj upravi, ona nije sprovedena. Kad nemate javnu raspravu, kad taj zakon pošaljete u Skupštinu sa budžetom i nizom drugih propisa, onda dobijete utisak da neko to želi na brzinu, bez mnogo uplitanja javnosti provuče i da to prođe. Tek onda vam stvari postaju sumnjive, onda se dižu crvene zastavice, koje ukazuju na sumnju, korupciju, ili bilo kakve druge štetne namere i moguće namere nekakvog propisa“, kaže Minić.

On objašnjava da postoji zakon koji uređuje investiciju koja se po tom budžetu koji je stigao u skupštinu meri za sada jednom milijardom evra.

„Onda odredite za tih milijardu evra troškove koji nastaju, neće se primenjivati zakon o javnim nabavkama i s druge strane uverite da će se hitnim procedurama uređivati neke druge stvari. U obrazloženju se vidi da vlada konstatuje da mnogo šta ne funkcioniše, a onda umesto da to otkloni, donese samo ova posebna pravila za jedan projekat koji se tiče vlade ili možda nekih ljudi koji će se okoristiti ovim“, kaže on.

Pročitajte još

Advokat Rodoljub Šabić konstatuje da to „jako liči na Beograd na vodi“.

„Varvarski akt. U prvom članu on kaže da pet zakona, ozbiljnih zakona, da će važiti samo ako nisu u suprotnosti sa tim zakonom. To je doslovno dezavuisanje jednog dobrog dela pravnog poretka, a da nemate dobrog objašnjenja zašto“, kaže.

Minić kaže da to možemo da posmatramo sa dve strane.

„Možemo s jedne strane maltene da karikiramo, ja ću za moje šlepere propisati pravila koja važe u saobraćaju, ako se ja sa nekim sudarim, nisam kriv, dajete takvu slobodu maltene onim preduzećima koja će se u ime države baviti izgradnjom. A s druge strane hajde da kažemo može se zaista propisati sve, može se propisati da se primenjuju procedure iz zakona o javnim nabavkama, da se oglašava. Ostaje puna sloboda da se radi po volji“, kaže Minić.

Šabić smatra da bi to trebalo objasniti građanima „čiji novac se troši“.

„Imali smo i Beograd na vodi i sličan zakon sa Moravskim koridorom. Kad smo dobili saldo tih korisnih efekata Beograda na vodi?“, pita on.

Dodaje i da je pitanje „kakva vlast predlaže taj zakon“.

„Sa kakvim odnosom prema raspolaganju javnim resursima. U redu EXPO, dobili smo EXPO, procena je vlasti da će to biti jako koristno, ali uradimo to kako se radi u normalnom svetu, po važećim zakonima koje je ova vlast donela. Svaki zakon se može osporiti, bar načelno, zato je potrebno imati odgovarajuće instrumente, nije baš naš Ustavni sud bio raspoložen da se suprotstavlja ovim akcijama“, kaže on.

Minić ukazuje da je problem, jer „imate nešto što bi možda moglo da bude pozitivno“.

„Ne znamo, možda će biti razvojna šansa, problem je što u državi Srbiji smo došli do stanja da neke stvari koje bi načeno trebalo da se pozdrave, kada se nešto korisno gradi, kada imate cenu koja je dva ili tri puta veća od nekih uporedivih cena u drugim zemljama. Onda morate da se pobunite i kažete ovako ne može, a odgovor vlasti je bunite se, ne želite razvoj. Želimo sve, ali ne na ovakav način, s ovakvim troškovima, skrivenim ugovorima, netransparentnošću. Imate situaciju kada se usvoji zakon da će Srbija da investira milijardu evra, bez primene osnovnih antikorupcijskih mehanizama“, kaže Minić.

Pogledajte još – Šta će EXPO 2027 doneti Srbiji?

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare