Mihajlović (SSSS): Država nudi povećanje minimalne zarade od oko deset odsto

Ekonomija 22. avg 202414:53 16 komentara
Foto: Rade Prelić (STF)/TANJUG

Sekretar Veća Saveza samostalnih sindikata Srbije (SSSS) Zoran Mihajlović rekao je danas da tokom pregovora o povećanju minimalne zarade za 2025. godinu Ministarstvo finansija nije saopštilo konačan iznos povećanja, već će to učiniti sutra na Kolegijumu Socijalno-ekonomskog saveta.

Mihajlović je rekao da su taj sindikat i UGS „Nezavisnost“ tražili da Ministarstvo precizira šta je konačna ponuda, jer je to ministarstvo ranje najavilo da bi povećanje minimalca moglo biti između osam i deset odsto, a njegovi predstavnici su rekli da će biti deset odsto.

To bi značilo da bi minimalna zarada, koja je ove godine 47.000 dinara, sledeće godine mogla biti 52.000 dinara, što je ispod vrednosti minimalne potrošačke korpe koja košta oko 53.500 dinara.

„Rekli smo da ne možemo da ponudimo novu, korigovanu ponudu i posle natezanja Ministarsvo finansija je saopštilo da ima prostora da se stopa poveća iznad deset odsto, što će saopštiti sutra“, rekao je Mihajlović.

Dodao je da ne očekuje veliki pomak, već da to bude možda oko 11 odsto.

Konačna ponuda, rekao je Mihajlović, odrediće da li će se pregovori nastaviti, a ako razlika između ponude sindikata i ministarstva bude velika, nema smisla nastavljati razgovor. Ako ministarstvo poveća svoju ponudu Kolegijum SES, koji nema ingerencije u određivanju ponude, daće signal da se nastave pregovori.

On je naveo da ministarstvo i dalje tvrdi da se nije odustalo od cilja da minimalna zarada 2027. bude 650 evra, ali nije objasnilo kako, jer bi je naredne dve godine trebalo povećavati za po tridesetak odsto, mada ove godine to ne može da ostvari.

Sindikati su predložili da minimalac sledeće godine poraste za 25-30 odsto i iznosi 60 odsto prosečne korpe ili 61.800 dinara.

Mihajlović je rekao da teorijski postoji mogućnost da Ministarstvo finansija, odnosno Vlada Srbije krajem godine, na primer u decembru 2027. vanredno poveća minimalnu zaradu kako bi ispunila taj obećani cilj, ali to bi značilo da bi porasla samo za jedan msec, a ne za celu godinu.

Poslodavci prihvataju povećanje minimalne zarade za projektovani rast bruto domaćeg proizvoda i inflacije u sledećoj godini, što je 7,7 odsto, a za veće traže povlastice, odnosno umanjenje poreza.

UGS „Nezavisnost“ je ranije saopštio da se Direktivom EU „preporučuje da minimalna zarada ne bude niža od 60 odsto prosečne zarade, a s obzirom da u Srbiji postoji trend ‘rasta’ prosečne zarade, kako to navode nadležni organi, sasvim je opravdano da minimalna zarada sledeće godine bude veća od 60.000 dinara“.

Pregovori o minimalnoj zaradi svake godine za narednu godinu počinju 15. avgusta i trebalo bi da se završe do 15. septembra, a ako se ne postigne dogovor procenat povećanja minimalca određuje država.

Poslednjih godina to je činio predsednik Aleksandar Vučić i pre početka samih pregovora, a to je uradio i ove godine.

Vučić je pre nekoliko dana najpre izjavio da će „učiniti sve da minimalac bude maksimalno povećan“, da bi odmah potom rekao da je zaposlenima koji žive od najniže zarade, dovoljno da se minimalac sa sadašnjih 47.000 dinara poveća na 51.000 ili 52.000 dinara.

Koliko tačno ima radnika koji primaju minimalac teško je proceniti, sindikati smatraju da tu zaradu prima oko 250.000 ljudi, a država da ih je nešto manje od 100.000.

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare