Minimalac povećan, ali sindikalci kažu – ponovo sledi borba za opstanak

Ekonomija 13. sep 202219:30 12 komentara

Dok je u Palati Srbija trajao sastanak Socijalno-ekonomskog saveta, nezadovoljni minimalcem sindikalci su održali javnu sednicu ispred te zgrade, ali nisu promenili odluku Vlade - kako je to ranije najavio predsednik države minimalna cena radnog sata u Srbiji od 1. januara 2023. biće 230 dinara, a minimalna plata 40 hiljada i 20 dinara. Dok ministar finansija Siniša Mali objašnjava da je takva odluka rezultat balansa između zahteva sindikata i poslodavaca i da država trenutno više ne može da da, radnici poručuju - ista priča svake godine, ponovo sledi borba za opstanak.

Minimalac trpeza – dovoljno da tročlana porodica svaki dan ima za hleb, mast i alevu papriku, a sindikalci se otvorili i za ono što trenutni minimalac ne pokriva – keks i eurokrem.

„Imali smo ideju da ovo poklonimo premijerki da vidimo da li ona može sa svojom tročlanom porodicom da preživi mesec dana… Nažalost, mislim da bi to bilo bacanje para“, kaže Zoran Mihajlović.

Pročitajte još

Megafon u zgradi Palate Srbija niko čuo nije. Vlada prelomila da se od 1. januara minimalac poveća sa sadašnjih 35 na 40 hiljada i 20 dinara.

Radnici su tražili da minimalna plata sada, u septembru, bude podignuta na 43 hiljade dinara, a da se krajem godine opet razgovara o njenoj korekciji. Pitali smo ministra da postane običan građanin i kaže da li bi onda bio nezadovoljan i spreman na protest zbog nove minimalne cene rada.

„Nije vam jednostavno pitanje zato što postoji čitav niz okolnosti i faktora koje bih morao da sagledam da bih vam odgovorio. Ja sam rekao i predstavnicima poslodavaca i predstavnicima sindikata dogovorite se i za povećanje od 100 odsto, samo nemojte da država posle bude kriva kada dođe do masovnih otpuštanja, jer poslodavci ne mogu da izdrže taj udar, ne zato što neće, već zato što živimo u doba velike krize“, rekao je ministar Siniša Mali.

Raniji, nekoliko godina star dogovor ili obećanje, bio je da do kraja 2022. minimalna zarada potpuno pokrije troškove minimalne potrošačke korpe. Nije se ostvarilo, pa sindikalci ponavljaju svakog septembra ista priča – nema dogovora, a ima, poručuju, borbe za opstanak.

„Kad pogledate celu tu korpu, ona je ponižavajuća, to je stvarno mala količina namirnica, u kojoj jedino hleba ima dovoljno, u stvari ne znam ima li ga dovoljno, ali ga ima 22 kilograma i to deluje malo bitnije, sve ostalo je ispod svakog ponižavanja za bilo kog građanina“, kaže Ljubisav Orbović.

Sindikalci najavljuju da će zbog ovakvog epiloga protestovati, a odluka kada i kako, kažu, tek treba da se donese. Zato smo i pitali ministra da li je država na ovih 40 hiljada i 20 dinara za 2023. stavila tačku.

„Ne nije, jer ćemo razgovarati, u ovom trenutku država može ovoliko, ali hajde da vidimo šta će se dešavati u mesecima pred nama“, kaže ministar Mali.

A poslodavci u celoj priči zadovoljni – država im je smanjila namete na plate, jer je minimalac skočio, kako kažu, za istorijskih 14,3 odsto. A istorija se ponavlja – kako izgurati mesec, ako znamo da će se na ovakvoj trpezi redovno gostiti i inflacija.

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare