Momirović: Inspekcija 50 puta bila u Linglongu, nema kontrolisanijeg gradilišta

Ekonomija 24. dec 202115:48 13 komentara
N1

Ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Tomislav Momirović izjavio je da je na gradilištu buduće fabrike Linglong u Zrenjaninu do sada izvršeno 30 redovnih i 20 vanrednih inspekcijskih nadzora, uz ocenu da je to najkontrolisanije gradilište u Srbiji, saopšteno je iz Momirovićevog kabineta.

Momirović je tokom sastanka sa gradonačelnikom Zrenjanina Simom Salapurom i predstavnicima Linglonga naveo da na gradilištu buduće fabrike Linglong do sada nisu utvrđene bitnije nepravilnosti u dosadašnjem radu.

POVEZANE VESTI

Ukazao je da su predstavnici kineskih kompanija postupali po nalozima inspekcija tamo gde su bile nepravilnosti.

Momirović je napomenuo da je tokom „nedavne medijske afere u vezi s vijetnamskim radnicima“ Vlada Srbije ponudila pomoć i podršku tim radnicima da se vrate u svoju zemlju, ako se u Srbiji ne osećaju sigurno.

Podsetimo, danima je život vijetnamskih radnika bio u fokusu pažnje javnosti – pre svega novinara koji su istraživali kako žive, i nevladinih organizacija, koje su se trudile da im pomognu. Sve se to događalo uprkos načinu na koji su o tome govorili predstavnici države i provladinih medija. BIRN je došao do ugovora koje su vijetnamski radnici potpisivali kako bi radili u Srbiji, a u njima stoje i neki neverovatni detalji kao što su zabrana sindikalnog delovanja, finansijski penali zbog bolesti, kazne zbog “bežanja” i lažna upozorenja o “seči ruku” zbog krađe u Srbiji.

O radnicima u Linglongu pisao je i N1, a novinarka TV N1 Ksenija Pavkov nagrađena je godišnjom nagradom Udruženja novinara Srbije „Laza Kostić“ u kategoriji vest i izveštaj, za priču o životu i radu tih radnika angažovanih na izgradnji fabrike guma Linglong u Zrenjaninu.

Položaj radnika Linglonga tema je i rezolucije Evropskog parlamenta. U njemu se izražava velika zabrinutost zbog navodnog prinudnog rada, kršenja ljudskih prava i trafikinga oko 500 vijetnamskih radnika u kineskoj fabrici Linglong u Srbiji. Vlasti u Srbiji se pozivaju da „pažljivo istraže slučaj“ i da osiguraju poštovanje osnovnih ljudskih prava, naročito radnih prava u fabrici, kao i da predoče zaključke istrage Evropskoj uniji i krivce pozove na odgovornost.

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare