Nenadić: Deset godina neprimenjivanja Zakona o javnim preduzećima

Ekonomija 16. dec 202214:10 7 komentara

Programski direktor Transparentnosti Srbije Nemanja Nenadić izjavio je u emisiji N1 Studio Live da ni deset godina nakon donošenja Zakona o javnim preduzećima on nije zaživeo.

Povezane vesti

Podsetimo, Zakon o javnim preduzećima, koji je usvojen pre tačno 10 godina, nije doneo obećanu profesionalizaciju upravljanja, već je postao simbol otvorenog ruganja vladavini prava. Od 34 preduzeća u vlasništvu države, na koja se primenjuje obaveza izbora direktora na konkursu, njih 17 nisu ni jedan dan imali na čelu osobu izabranu na taj način. Na ove porazne podatke ukazala je upravo organizacija Transparentnost Srbije.

On je govoreći o skupštinskim odborima i o razmatranju o izveštajima nezavisnih državnih organa, rekao da je nadležni Skupštinski odbor za finansije prihvatio te izveštaje koji govore o problemima u sferi korupcije, ali da nisu uradili ništa više kako bi se ti problemi rešili.

Nenadić kaže da „generalno gledano“, Transparentnost Srbije ima problema sa svim odborima Narodne skupštine u tome što njihovi zaključci nisu dovoljno konkretni, i samim tim ne mogu da akciju koja je katkad neophodna da se reše problemi u primeni zakona“.

„Videli smo da je zbog izbora i samo razmatranje izveštaja nezavisnih organa kasnilo nekoliko meseci. Ono bi redovno trebalo da se održava u proleće. Još više zabrinjava što drugi odbori, poput Odbora za pravosuđe, nisu još ni započeli ovaj postupak i razmatranje izveštaja nezavisnih organa“, kazao je Nenadić.

On je podsetio da je na vlasti „10 godina ista politička garnitura, kao i da je ona došla na vlast zahvljujući velikoj antikorupcijskoj platformi i obećanja da će se boriti uspešnije sa korupcijom“.

„Međutim, u praksi vidimo nešto drugo. Izuzetan dobar primer je ovo sa javnim preduzećima. Antikorupcijske odredbe propisa nisu nešto o čemu se vodi računa. Naprotiv, više ne čujemo čak ni izgovore, objašnjenja i obrazloženja zašto se pravila ne primenjuju, već imamo ignorisanje kada je reč o konkursima za javna preduzeća, ali i u mnogim drugim prilikama“, rekao je Nenadić.

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare