Nešovanović: Neće više biti kvadrata u novogradnji po 1.000 evra

Ekonomija 24. mar 202220:47 56 komentara

"Neće više biti moguće izgraditi novogradnju po ceni od 900 do hiljadu, 1.100 evra po kvadratu - sva novogradnja biće skuplja od toga. Otpadaju jeftiniji projekti, gradiće se samo skuplji projekti. Čak i ti skuplji se odlažu zbog neizvesnosti cene gradnje, pa nas očekuje nešto manja ponuda u naredne dve, tri godine. Istovremeno, tražnja je već tu i nastaviće da raste", ocenjuje za Infobiz Neboša Nešovanović direktor za procene u kompaniji CBRE u osam zemalja Jugoistočne Evrope, specijalizovane za tržište nekretnina.

Kako je ukrajinska kriza uticala na tržište nekretnina? Cene nekretnina nastaviće da rastu na srednji rok, zbog ekspanizivne monetarne politike Evropske centralne banke, koja nije smanjila kamatne stope. Cene gradnje koje takodje rastu, imaju indirektan uticaj na cenu stanova i to kroz smanjenje ponude, kaže za Infobiz Neboša Nešovanović.

Pročitajte još:

Nešovanović ističe da ne očekuje neke privredne i finansijske probleme u narednih 12, do 24 meseca.

„Očekujemo da cene porastu. Može da dođe do stagnacije, ali svakako ne i do značajnog pada cena. Ako tog pada cena i bude – biće manji pad od rasta koji će se desiti u međuvremenu“, ističe on.

Sagovornik Infobiza navodi da je ovo „najbolje vreme za one koji se bave prodajom  nekretnina“.

„Ali, sa društvenog aspekta nije dobro da cene rastu u nedogled. Treba u tri, četiri godine da dođemo do toga da rast cena stanova bude manji od rasta cena plata, da bi oni kojima stan treba da život mogli za pet godina lakše da ga kupe nego danas“, pojasnio je Nešovanović. 

Ali, bez sistemskih mera, kaže, cene stanova mogu brže da rastu od zarada.

„U tom slučaju stanovi će biti teško dostupni ljudima koji rade normalne poslove, normalno zarađuju i stanovi im trebaju za život“, pojasnio je sagovornik Infobiza.

Govoreći o sistemskom rešenju koje bi regulisalo tržište nekretnina i cene, on je naveo da nam treba nivo gradnje iz šezdesetih i sedamdesetih godina prošlog veka.

„Trebaju nam veliki infrastrukturno opremljeni prostori na kojima može puno da se gradi, zatim ubrzavanje administrativne procedure. Na strani tražnje, potrebno nam je tržište kapitala, da bi odvuklo deo novca koji je trenutno u nekretninama, na tržište kapitala. Novac koji se plasira kao investicija treba da bude na berzi, ne toliko na tržištu nekretnina“, ocenio je on.

Dodatno to tržište kapitala treba da bude, kako navodi – sekundarni izvor finansiranja za gradnju istih tih nekretnina.

„Trenutno samo banke finansiraju izgradnju nekretnina, a one su prilično konzervativne, kakve i treba da budu“, zaključuje Nešovanović.

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare