Nikezić (SSP): Srbija se zadužila 1,69 milijardi evra za samo mesec dana

Ekonomija 16. sep 202218:12 20 komentara
N1

Srbija se u prethodnih mesec dana zadužila za milijardu evra kod Ujedinjenih Arapskih Emirata, ali i dodatnih 690 miliona na tržištu obveznica, koje su prodate direktnom pogodbom sa nepoznatim investitorom, kaže Dušan Nikezić, potpredsednik Stranke slobode i pravde.

Pročitajte još:

“Javni dug je prešao 33 milijarde evra. Javne finansije države su ozbiljno ugrožene ne samo time, nego i jako visokom inflacijom, visokim spoljnotrgovinskim deficitom”, rekao je Nikezić u emisiji Dan uživo na N1.

On je ocenio da je zato Srbija uputila apel MMF-u za dodatnim zaduživanjem, i kazao da je to “iznuđeno rešenje” koje se ne može predstavljati kao dogovor o saradnji, jer je to apel za pomoć koji je uputila Vlada Srbije.

Nikezić je rekao da će Srbija imati problem sa plaćanjem obaveza, ali da uprkos tome povećanje plata i penzija “ne sme da bude problem”.

Njihovo povećanje, kako je kazao, već je obezvređeno inflacijom u ovoj godini, jer će prosečan penzioner i sa ovim povećanjem izgubiti 23.000 dinara, a prosečan radnik u javnom sektoru 73.000 dinara.

Prema njegovim rečima, čak treba razmisliti da se češće povećavaju plate i penzije kad je inflacija velika, jer država “ima gde da štedi”.

Kao primer gde bi mogle da se ostvare budžetske uštede naveo je javne nabavke, za koje je rekao da su 850 miliona evra veće ove godine nego 2012.

Govoreći o inflaciji, rekao je da je globalno inflacija najveća zbog poskupljenja hrane i energenata, a u Srbiji to ne bi trebalo da bude tako, jer je zemlja veliki proizvođač hrane, a gas i energenti još uvek nisu poskupeli.

Rekao je da poslodavcima nisu problem plate radnika, nego veliki i brojni nameti države, dok je smanjen udeo malih i srednjih preduzeća u BDP, iako oni predstavljaju “budućnost”.

“Zato je neophodno da ih stalno podržavamo”, kazao je Nikezić.

Poslednjih 10 godina potpuno je zapostavljena poljoprivredna proizvodnja, smanjene su subvencije, ponovo uvedene akcize na gorivo za poljoprivrednike, i poslednjih šest kvartala imamo pad poljoprivredne proizvodnje, rekao je on.

Takođe, kaže Nikezić, Srbija je u poslednje tri godine štampala novac više nego EU, što je takođe imalo dodatni uticaj da inflacija u Srbiji bude veća nego u Evropskoj uniji.

Na pitanje o energetskoj krizi, govori da je u Srbiji isključivi razlog za nju – neodgovorno i nestručno upravljanje EPS-om u poslednjih pet-šest godina.

“Nema nikakve veze sa ukrajinskom krizom, ni sa rastom cene energije na međunarodnom tržištu… Srbija je trebalo ove godine da ostvari dobit od 800 miliona evra od prodaje struje, umesto toga imaćemo gubitak od milijardu evra”, rekao je on.

Kazao je da predsednik Aleksandar Vučić i Srpska napredna stranka imaju političku odgovornost jer su svesno imenovali nestručne ljude, a ministarka Mihajlović, njeno ministarstvo i Vlada Srbije su odgovorni jer su znali sa kojim problemima se suočava EPS i nisu ništa preuzeli, dok krivična odgovornost postoji u slučaju bivšeg generlanog direktora Milorada Grčića i drugih direktora u EPS-u.

I u domenu nafte je ozbiljan problem, rekao je Nikezić, dodajući da cena goriva nema veze sa cenom nafte na svetskoj berzi.

Ocenio je da treba uvesti porez na ekstraprofit, kao što će Gasprom platiti u Rusiji.

Dodao je da u Rusiji Gasprom plaća rudnu rentu veću od 20 odsto, dok u Srbiji plaća tri odsto.

Na konstataciju da je sporazum o rudnoj renti potpisan u vreme prethodne vlasti, kaže da je taj sporazum bio oročen i da je rudna renta trebalo da se poveća posle pet godina, ali da je 2013. nova vlada produžila dogovor.

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare