Opet moramo da uvozimo struju: Da li se veća potrošnja tokom letnjih meseci mogla predvideti

Ekonomija 08. sep 202407:47 54 komentara

Struja neće poskupeti bar do kraja ove godine. Šta će biti na zimu tek ćemo videti. Uveravaju nas iz Elektroprivede Srbije da nam ne prete ni nestašice, ali ne objašnjavaju kako smo došli u situaciju da i tokom leta moramo da uvozimo struju i za to plaćamo milione evra. Plaćamo li opet danak što se na čelu velikih sistema kao što je EPS ne nalaze najstručniji ljudi?

Izvoziti struju danas nećemo, ali da bi eleketroenergetski sistem funkcionisao moraćemo da je uvozimo. Krive, kažu, visoke temperature tokom leta i klima uređaji jer su opteretili sistem. Mada ovo nije prvo leto sa tropskim temperaturama pa da bi nekog baš moglo da iznenadi…

„Izuzetno nezadovoljan činjenicom, naravno, to je i zbog vrućine i zbog svega. Što mnogo para trošimo na uvoz električne energije, zato što malo kopamo uglja, zato što imamo mnogo drugih problema i tu moramo da rešavamo stvari“, izjavio je Aleksandar Vučić, predsednik Srbije.

U prevodu, rešavanje ovakvih problema značiće dodatni trošak za budžet.

Pročitajte još

„Srbija je tokom prvih šest meseci izvozila struju, mi smo pojeli taj višak izvoza uvozom u prethodnih mesec i po, dva dana tako da sada ja mislim da imamo i negativan ukupan saldo drugim rečima da smo mi više novca potrošili uvozeći električnu energiju, nego izvozeći tokom ovih prvih devet meseci u godini“, navodi Miodrag Kapor, stručnjak za energetsku politiku.

Na stanje u elektroenergetskom sistemu upozoravala je početkom leta opoziciona SSP, tvrdeći da EPS uvozi više od četvrtine potrebne struje i to po najvišim cenama u Evropi. Demantovala ih je ministarka energetike tvrdeći da niti Elektroprivreda puca po šavovima, niti je prinuđena da uvozi električnu energiju. Sada, na kritike predsednika da previše novca odlazi na uvoz struje Dubravka Đedović Handanović ćuti.

„Nema potrebe da mu bilo šta objašnjava, jer je upravo Vučić najodgovorniji za raspad EPS, jer je on postavio nestručnog partijskog poslušnika Grčića da vodi EPS, imenovao tu istu ministarku bez dana iskustva u sektoru energetike da glumi ‘profesionalni menadžment’, zapostavio domaću proizvodnju i investicije. Nekadašnji gigant danas zavisi od uvoza uglja, struje i kredita za likvidnost“, objašnjava Dušan Nikezić iz SSP.

Da li se veća potrošnja tokom letnjih meseci mogla predvideti, samim tim i bolje planirati?

„Znalo se da ćemo mi tokom leta da trošimo više nego što smo mogli da proizvedemo i na osnovu toga smo mogli da ugovorimo unapred cene električne energije na tržištu i da plaćamo jefitniju struju nego što je plaćamo kao što je sada plaćamo na dan unapred“, kaže Miodrag Kapor, stručnjak za energetsku politiku.

Odgovornost onih koji upravljaju elektroenergetskim sistemom za sada niko ne pominje. Ispred imena generalnog direktora Dušana Živkovića tek skoro je izbrisan v.d. status. Jer ni Milorad Grčić nije odgovarao zbog havarije elektroenergetskog sistema i stotina miliona evra gubitaka koji su na kraju pokriveni iz državne kase.

Mića je naprotiv dobio novu funkciju, sada vodi Obrenovac.

Pročitajte i

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare