Oprez pri podizanju keša sa bankomata u inostranstvu: Provizije idu do 10 odsto

Man,Put,Credit,Card,Into,Atm
Shutterstock/Sanja Grujic | Shutterstock/Sanja Grujic

Živi i radi u inostranstvu, koristi platne kartice stranih banaka, a prilikom boravka u Srbiji i podizanja novca na ovdašnjim bankomatima banke su mu zaračunale proviziju od čak devet odsto - na 100.000 podignutih dinara "skinuto" mu je 9.000 dinara. Da je priča čitaoca tačna potvrđuju za portal N1 i naše banke, ali istovremeno upozoravaju da se isto to dešava i našim građanima u inostranstvu ako sa bankomata podižu novac u valuti koju - nemaju na računu.

Provizije lokalnih banaka kreću se od šest, sedam, pa do 10 odsto kada se karticama izdatim u inostranstvu podižu dinari u Srbiji. Uz to, kako za portal N1 objašnjavaju u bankama, pojedine banke zaračunavaju dodatnu fiksnu proviziju od oko 500 dinara.  Isto važi i za naše građane koji u inostranstvu podižu sa bankomata gotovinu karticom vezanom samo za dinarski račun.

"Korisnik kartice iz inostranstva mora, prilikom podizanja novca u Srbiji, da se saglasi i na bankomatu 'klikne'da želi da podigne gotovinu 'u lokalnoj valuti'. Zbog toga se zaračunavaju tolike provizije. I to ne važi samo kod nas, već i u inostranstvu - ako našim karticama podižemo novac na bankomatima u drugim zemljama koristeći tu opciju, te strane banke će nam takođe zaračunati visoku proviziju. Zato je uvek najbolje koristiti karticu vezanu za devizni račun na kome ima valute koja se koristi u toj konkretnoj zemlji", objašnjavaju bankari.

A količina keša koja se podiže sa bankomata nije zanemarljiva.

1690380122-N1-Podizanje-kesa-sa-bankomata-u-2022-0-1024x1024.jpg
N1/Lazar Lazić | N1/Lazar Lazić



Tokom prošle godine stranci i naši građani koji žive u inostranstvu i imaju kartice tamošnjih banaka, u našoj zemlji su kroz četiri miliona transakcija podigli ukupno 76,3 milijarde dinara keša. Statistički podaci Narodne banke Srbije pokazuju i da naši građani sve češće koriste kartice kad putuju u inostranstvo o čemu svedoči rast broja transakcija - tokom 2022. godine van Srbije su 711.921 puta na bankomatima raznih banaka podigli ukupno 113,11 miliona evra.

Kada je reč o domaćim transakcijama karticama izdatim u Srbiji, za godinu dana građani su u Srbiji 97 miliona puta podigli novac sa bankomata u vrednosti od 1.327 milijarde dinara (1,3 biliona dinara).

Koliko su banke u Srbiji prihodovale od provizija na podizanje gotovine sa bankomata - nije poznato, pošto se ove naknade ne naplaćuju prilikom svake upotrebe kartice na bankomatu.

Cene iz bankarskih tarifnika


Svaka banka - u Srbiji i inostranstvu, na svom sajtu ima jasno istaknute tarifnike o ceni svojih usluga, što uključuje i provizije za korišćenje kartica u zemlji i inostranstvu.

To su redovne tarife, unapred poznate, koje banka zaračunava svom klijentu.

Pomenute provizije s početka priče, za podizanje keša u lokalnoj valuti - zaračunavaju banke "na lokalu".
Ovo su provizije iz cenovnika nekoliko najvećih banaka u Srbiji:

Za podizanje gotovine debitnom karticom (onom gde se novac automatski skida sa računa) ne naplaćuje se provizija kada se novac podiže sa bankomata te banke.

U slučaju da se sa bankomata svoje banke novac podiže kreditnom karticom, zaračunava se provizija, koja ide i do tri odsto od iznosa, baš kao i na bankomatima drugih banaka.

Građani koji svojim karticama podižu novac u inostranstvu obavezno plaćaju proviziju. Ti procenti su, prema tarifnicima nekoliko najvećih banaka u Srbiji, uglavnom isti kao i kod podizanja novca na tuđem bankomatu ili korišćenju kreditne kartice za dizanje keša. Razlikuju se samo minimalni iznosi provizija, koji su veći za inostranstvo.

Naime, svaka banka proviziju formira po principu određenog procenata, ali uz definisani minimum. Na primer - "tri odsto, minimum 100 dinara".

Tako da ako podižete hiljadu dinara, a provizija je tri odsto, nećete platiti 30 dinara, već - 100 dinara, pošto je to banka utvrdila kao minimalnu proviziju.

Što su iznosi veći, tako provizija raste jer se primenjuje procenat od iznosa.

Procenti koje banke u Srbiji zaračunavaju na podizanje keša sa bankomata drugih banaka kreću se od jedan do tri odsto u Srbiji, minimum 100 do 300 dinara, a u inostranstvu od dva do tri odsto, minimum tri do pet evra (na primeru cenovnika nekoliko banaka).

Problem kod korišćenja kartica na bankomatima u inostranstvu je upravo onaj s početka priče - kada se podiže novac u lokalnoj valuti, karticom vezanom za račun u nekoj drugoj valuti.

Banke u inostranstvu


Cenovnici nekoliko banaka iz susednih zemalja pokazuju da i one svojim korisnicima provizije za podizanje novca karticom u inostranstvu naplaćuju slične naknade kao što to čine i banke u Srbiji.

Konkretno, jedna od najvećih hrvatskih banaka zaračunava "1,5% min 4 evra" za podizanje novca van Hrvatske debitnom karticom i "3,50% + 3,98 evra" za podizanje novca kreditnom karticom u inostranstvu.

Jedna od tri najveće banke u Bosni i Hercegovini obračunava proviziju u iznosu "1,5% +15 konvertibilnih maraka" za debitne i  isto toliko za kreditne kartice kojima se podiže keš na bankomatima u inostranstvu.

Prema cenovniku banke u Švedskoj (SEB) provizija za podizanje novca u inostranstvu debitnom karticom je 35 švedskih kruna (oko tri evra). Kod kreditnih se naplaćuje 3 odsto, minimum 40 kruna (oko 3,5 evra).

Ovi procenti se, kao što smo naveli, značajno uvećavaju na tržištima drugih zemalja ukoliko se podiže novac u lokalnoj valuti.

Teme

Koje je vaše mišljenje o ovoj temi?

Pridružite se diskusiji ili pročitajte komentare

Pratite nas na društvenim mrežama