Posao za Telekom i WM u Poreskoj: Kao u doba knjaza Miloša – ruka ruku mije

Ekonomija 28. maj 202119:26 > 19:41 7 komentara

Nije bilo ni transparentnosti, ali ni konkurentnosti u dodeljivanju posla od milijardu dinara Telekomu i Wirelessu (WM), ocenjuju sagovornici N1. Reč je o poslu uspostavljanja informacionog sistema za e-fiskalizaciju u Poreskoj upravi. Ponuđač je država, izvršilac državna kompanija.

Ponuđači za ovaj posao svoju ponudu dostavljaju 24. maja, nepuna dva minuta pred istek roka. U ponudi su dali cenu koja je prihvaćena, a predviđeno je da rok plaćanja bude 45 dana od prijema računa.

Nemanja Nenadić iz organizacije Transparentnost Srbija ističe da Ministarstvo finansija nije uradilo sve što je trebalo da obezbedi konkurenciju.

„To se vidi iz činjenice da se javio samo jedan konzorcijum što je u svakom takvom slučaju signal za uzbunu i nešto što bi trebalo da dovede naručioca da se zapita šta je pogrešno uradio, a prvo što je pogrešno jeste što su dali minimalni rok za ovu javnu nabavku“, objašnjava on.

Tehnička specifikacija i šta je sve traženo za ovu javnu nabavku ukazuju na to da bi ozbiljnim firmama bilo potrebno duže od tri nedelje koliki je rok da se pripremi ponuda i da se organizuju u konzorcijum.

miša brkić
N1

Ekonamski novinar Miša Brkić strahuje da je ovo samo još jedan primer „nekontrolisane moći države u sklapanju ovakvih ugovora“.

„Dakle radi se o jednom državnom preduzeću i jednoj državnoj instituciji, da ne kažem koliko je u takvom odnosu potrebno imati čitavu proceduru potpuno javnu, i da to zbog konkurencije mora da bude mnogo drugačije nego što je urađeno ovako“, poručuje on.

U odluci o dodeli ugovora naručilac – Ministarstvo finansija, odnosno Poreska uprava – ističe da nabavku nije bilo moguće podeliti u više partija, a novac je obezbeđen budžetom za 2021. godinu.

„Vrlo je neprijatno da država koja ima aspiracije prema evropskim integracijama sebi dozvoli aranžman iz vremena knjaza Miloša kad je upotrebljavan onaj čuveni izraz ‘ruka ruku mije’ ili ‘ko će kome ako ne svoj svome’, to danas otvoreno demonstrirati u Srbiji koja tvrdi da želi da postane članica EU, izgleda potpuno besmisleno“, ocenjuje Miša Brkić.

nemanja nenadić
N1

Nemanja Nenadić smatra da je ključno pitanje šta je pokazalo istraživanje tržišta – koliko uopšte ima firmi koje su u poslednje tri godine pružale takve usluge i implementirale takve sisteme u javnom sektoru.

„Pa da se vidi da li je ovde konkurencije i moglo da bude“, dodaje on.

E-fiskalizacija, inače, u Srbiji treba da zaživi od januara 2022. godine i podrazumeva, između ostalog, daljinsko onlajn očitavanje fiskalnih kasa.

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare