Rastu plate Vučiću i poslanicima – a koliko imaju direktori javnih preduzeća

Ekonomija 18. jan 202315:59 59 komentara
FoNet/ Aleksandar Barda

Administrativni odbor Skupštine Srbije odlučio je da se poveća osnovica za obračun i isplatu plate za predsednika Republike i narodne poslanike i ona će od januara ove godine iznositi 12.179 dinara, što je povećanje od 12,5 odsto.

Na sednici Odbora odlučeno je i da se poveća osnovica za obračun i isplatu plata za imenovana lica u Službi predsednika Republike i Službi Narodne skupštine i ona će iznositi 4.141 dinar.

Predsednik Administrativnog odbora Milenko Jovanov rekao je da je Zakonom o budžetu Srbije propisano da će se zaposlenima kod korisnika budžetskih sredstava plate za 2023. godinu povećati za 12,5 odsto počev od plate za januar.

On je rekao da se odlukom Odbora samo formalno sprovodi ono što je već usvojeno Zakonom o budžetu.

Šef poslaničke grupe Narodna stranka Miroslav Aleksić rekao je da će plata predsednika Srbije Aleksandra Vučića posle povećanja od 12,5 odsto biti možda 150.000 dinara i biće daleko manja od plate direktora javnih preduzeća, raznoraznih agencija, nezavisnih tela Republike Srbije.

On je kao primer naveo da direktor “Pošte” Zoran Đorđević ima platu 225.000 dinara, “Srbijagasa” Dušan Bajatović 203.000, guvernerka Narodna banke Srbije Jorgovanka Tabaković 615.000, a zaštitnik građana Zoran Pašalić 466.000.

“To je čista demagogija da oni koji su potčinjeni, čiji rad kontroliše Vlada, parlament imaju plate dva, tri ili više puta veće od ministara, od predsednika države.Šta je to nego demagogija?Postavlja se pitanje kako ministri žive od tih zarada?Šta je povod i motiv ministarke Dubravke Đedović da sa plate od 7000, 8000 evra dođe na ministarsku platu od 1000 evra?”, pitao je Aleksić.

Šef poslaničke grupe Srpski pokret Dveri – Patriotski blok Boško Obradović rekao je da su, prema nekim ranijim istraživanjima i anketama, poslanici Skupštine Srbije imali najniže plate u regionu i Evropi.

“To je tako zato što se političari u našoj zemlji plaše da povećanjem plata onih koji se nalaze na državnim funkcijama rizikuju i određeni politički, izborni rejting”, rekao je Obradović.

On je rekao da se postavlja pitanje da li državni funkcioneri sa obimom svojih aktivnosti, potreba, troškova mogu da žive od tih plata i kao primer naveo oblačenje državnih funkcionera, koji moraju nedeljno da promene nekoliko odela.

“Da li može to da se kupi od tih primanja? Kada će se raskrstiti sa tim licemerjem? Da li to znači da svi državni funkcioneri moraju da nađu nekakve druge fondove da bi dopunili svoja primanja do realne visine primanja koja su im potrebna za normalan život”, upitao je Obradović.

On je rekao da se “ta dopuna nabavlja iz nekih crnih fondova, iz koruptivnih ili nekih drugih načina gde se sa pozicije državnog uticaja utiče na neke procese preko kojih se ostvaruju neki crni fondovi koji služe za dopunjavanje primanja”.

“Da li je bolje da visoki državni finkcioneri imaju realna primanja kakva su u regionu, a zašto ne i u Evropi, i da se ne bave nekakvim crnim fondovima?”, upitao je Obradović.

Poslanik poslaničke grupe Ujedinjeni Janko Veselinović rekao je da bi ministri, predsednik države i narodni poslanici, ako su u radnom odnosu u Skupštini Srbije, trebalo da žive od svoje plate i da ne bi trebalo da obavljaju nijednu drugu funkciju.

On je rekao da ministri imaju relativno niske plate i da čak neki državni sekretari imaju veće plate od njih.

“Bojim se da naši ministri ne žive od ovih plata, bojim se da njihove imovinske karte i ono što je zapisano u njihovim imovinskim kartama, i ono što nije zapisano, to ne pokazuju”, rekao je Veslinović.

On je podsetio na aferu sa 24 stana u Bugarskoj ministra finasija Siniše Malog i na, kako je rekao, ogromnu imovinu koju ima u Srbiji, navodeći da on ima “relativno skromnu platu od oko 1.000 evra”.

Odbor je dao pozitivno mišljenje na zahtev Jelene Begović tako da pored funkcije ministra nauke, tehnološkog razvoja i inovacija može da nastavi da obavlja posao naučnog savetnika u Institutu za molekularnu genetiku i genetično inženjerstvo u Beogradu.

Odbor je odlučio i da Skupštini Srbije uputi predlog da konstatuje prestanak mandata preminuloj poslanici Poslaničke grupe „PUPS – Solidarnost i pravda“ Jelisaveti Veljković.

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare