Iako ministar finansija Siniša Mali naglašava da je prelazak na novi model fiskalizacije „od neprocenjivog značaja u borbi protiv sive ekonomije“ i da ne predstavlja novi trošak za privrednike, u Udruženju zaštitnik preduzetnika i privrednika Srbije ponavljaju - za promene je izabran pogrešan trenutak i navode da će tražiti smanjenje poreza do kraja godine.
Upravo je počeo tranzicioni perod za prelazak na novi model fiskalizacije, koji traje do 30. aprila 2022. godine. Poreski obveznici su od 1. oktobra u obavezi da prijave podatke o lokacijama prodajnih objekata i oni će od sutra, na portalu ePorezi, u poreskom sandučetu, dobiti elektronski poziv da pristupe portalu za obveznike fiskalizacije.
Predviđeno je da za nove fiskalne uredjaje obveznicima bude uplaćeno 100 evra po svakom prodajnom mestu i po svakom uređaju još 100 evra, a za privrednike koji nisu u sistemu PDV-a, taj iznos će biti uvećan za 20 odsto.
Milena Amon, zastupnica Udruženja zaštitnik preduzetnika i privrednika Srbije i preduzetnika za N1 kaže da je izabran pogrešan trenutak za uvođenje e-fiskalizacije.
„Sada nije vreme za trošenje šest milijardi dinara. Trebalo je sačekati povoljniji trenutak“, ističe Amon.
Kako navodi, e-fiskalizacija neće doprineti suzbijanju sivog tržišta, već će ga povećati.
„E-fiskalizacijom se ne suzbija crno tržište, već se opterećenoj privredi uvode nove obaveze“, ukazuje Amon.
Ona navodi primer frizera i obućara koji nemaju velike promete, porez plaćaju paušalno, a sada moraju da uvode fiskalne kase i plaćaju internet.
„Ovo nije vreme da se uvode nove mere – frizeri su bili zatvarani prošle godine, ugostitelji su već na izdisaju“, ističe Milena Amon.