Propala obećanja o zapošljavanju: Nemačka fabrika u Čačku umesto više, radi sve manje

author
Nenad Božović
18. nov. 2023. 19:20

Predsednik Srbije izbrojao je da je otvorio čak 260 fabrika. U međuvremenu, neki od investitora napustili su Srbiju iako su dobijali državne subvencije. Neki su smanjili i obim proizvodnje i broj radnika. Takav primer dolazi iz Čačka.

Nemačka fabrika „Wieland electric“ već pet godina posluje u Čačku. Prilikom otvaranja ovog pogona, koji je u prvom momentu uposlio pedesetak radnika, menadžment preduzeća je najavio proširivanje proizvodnih kapaciteta i zapošljavanje znatno većeg broja radnika. Danas rade samo četiri dana u nedelji, a jednom broju radnika ugovori nisu ni produženi.

"Strani investitor je došao u Čačak i zakupio prostor. To je bio jedan od prvih signala da nije ni želeo da ostane. Gradsko rukovodstvo je svesno iznosilo neistine da će Wieland izgraditi fabriku u industrijskoj zoni u Preljini za 600 radnika. Od toga ništa nije bilo", kaže Violeta Marković iz Narodne stranke.

Sagovornica N1 rekla je da su joj se obraćale radnice i pričale šta se dešava u toj fabrici. Marković kaže da se dešavalo da zadobiju povrede na rukama zbog napornog rada, i da mnoge nisu mogle da izdrže pritiske.

"Tu je svakodnevno pozivanje na razgovor, stalne kontrole i pitanja zašto su i gde pogrešile, koliko to košta fabriku, zašto ne mogu da učine više. Onda im nalaze druga radna mesta koja manje odgovaraju radnicima. Svakodnevni mobing", priča Marković.

„Wieland electric“ je fabriku otvorio u Čačku jer kako si izjavili, postoji Tehnički fakultet sa višedecenijskom tradicijom, kao i zbog toga jer se grad nalazi u blizini auto puta. Pre svedočenju pojedinih radnika, atmosfera u fabrici je bila korektna dok su u njoj bili Nemci. Ali, situacija se promenila kada su na njihovo mesto došli srpski rukovodioci.

Radnici koji su zaposleni u ovoj fabrici ne žele javno da pričaju o tome kakav im je status i u kakvim uslovima rade. Ali, kako smo čuli, normativi su jako visoki, i da su retki oni koji u toku radnog vremena mogu da ih ispune. A oni koji ne stignu do tzv. targeta, odlaze kod svojih šefova.

Kažu da tamo doživljavaju psihička maltretiranja i da im je to najteže. Kažu da za obrok imaju svega 70 dinara. Jedna od bivših radnica nam je ispričala da su žene uzimale voće koje im namenjeno kao užina, kako bi odneli svojoj deci, jer nemaju novca da im kupe.

Iz fabrike „Wieland electric“ rekli su za N1 da su zadovoljni trenutnom situacijom. Ističu i da su zarade iznad minimalnih i da će takav trend nastaviti i u narednom periodu.

„Obim proizvodnje zavisi od situacije na tržištu. Wieland u Srbiji do sada nije koristio nikakve državne subvencije. U poslednjih pet godina nije bilo izmena u proizvodu i procesu, tako da nije bilo ni korekcija normi“, navodi se u odgovoru ove firme.

Međutim, iz nemačkog preduzeća nam nisu odgovorili na pitanja o psihičkim pritiscima o kojima su nam radnici pričali da ih doživljavaju od svojih šefova, povredama na radu i kako radnici ističu, lošim uslovima za rad.

Teme

Koje je vaše mišljenje o ovoj temi?

Pridružite se diskusiji ili pročitajte komentare

Pratite nas na društvenim mrežama