Protest bivših radnika PIK Zemun ispred Vlade: Otpremnine čekaju 18 godina

Bivši radnici firme PIK Zemun okupili su se ispred zgrade Vlade da traže ispunjenje zahteva.

Protest traje do 13h.

Kako kažu, 2005. godine su 254 radnika dobila otkaze, obećano im je da će dobiti otpremninu, odnosno po 50 ari njive, ali se to nakon 18 godina nije desilo.

Jedan od bivših zaposlenih Goran Ristić kaže da su tada dobili sporazume o prestanku radnog odnosa.

„Po njima smo dobili 50 ari obradivog poljoprivrednog zemljišta na ime otpremnine. Oni su nas doterali pred svršen čin, mi to nismo tražili, morali smo da prihvatimo“, kaže on.

Jedna od bivših radnica je istakla da je to „sudski overeno“.

„Mi smo shvatili da to niko ne može oduzeti, a sad ih oduzimaju“.

Pročitajte još

Ristić se pita „ako je sve to legalno i ako je sud državna institucija, zašto se sporazumi nisu poštovali“.

„Plaćen je i porez na prenos, bilo nam je obećano da ćemo da uvedemo u katastar sve ovo. Te naše njive su procenjene na 1.250.000 dinara. Tužio nas je stečajni upravnik uz angažovanje advokatice“, kaže on.

Ispričao je i sa kim je sve razgovarao.

„Nenad Jevremović, on je u Palati Srbija, šef kabineta zadužen za predstavke građana, obratio sam se, zvao telefonom Predsedništvo, javio se on, rekao da dođem na razgovor. Dogovorio se da će to sve da bude u redu, da će da napiše neki dopis predsedniku i da uputi, međutim, taj dopis da li je stigao do njega ili ne, čisto sumnjam da jeste. Ja sam sve fotokopirao što mi je dao, doneo na pisarnicu u Predsedništvu, očekivao da me zovu, nisu, sve dok nisam zakazao štrajk glađu ispred Predsedništva 2021. godine“, kaže.

Tada je, kaže, na sastanku bila i tadašnja ministarka Anđelka Atanasković, državni sekretar…

„Ja sam bio sa grupom od četvoro, petoro ljudi, dogovorili smo se da sve ono što smo pre toga dogovorili sa Goranom Kneževićem, ministrom privrede, da nam se isplati otpremnina. Obećano je da ćemo da dobijemo u novcu, njive ne možemo, jer je to njiva koja je stečena arondacijom, to je ukrupnjavanje, od malih parcela. Nude finansijsku nadoknadu u rasponu od 15 do 20.000 evra. Mi smo prihvatili i dogovorili se u Ministarstvu privrede da pravimo prijave potraživanja“, kaže.

Nadoknade, kaže, nisu isplaćene.

„Rečeno mi je u Ministarstvu privrede prošle godine da ‘nećemo dobiti ništa’, ni njive. Ministarka je pokazala na gore i rekla ‘zato što je to neko odozgo naredio'“, rekao je on.

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare