Prvi stan za mame: Čeka se uredba, roditeljska udruženja kažu – treba bolja mera

Ekonomija 15. feb 202307:52 15 komentara
Shutterstock

Mame koje su prošle godine ostale bez subvencije za stan samo iz razloga što su državi predale ugovor, a ne predugovor o kupovini nekretnine, još čekaju na izmenu uredbe koja im je obećana 4. avgusta prošle godine. Izmenama bi, kako najavljeno još tada, a nekoliko puta u međuvremenu i potvrđeno, ovim majkama bilo omogućeno da dobiju subvenciju u visini 20 odsto vrednosti stana kojeg su kupile. Kako u Ministarstvu za brigu o porodici i demografiju kažu za portal N1 - predlog nove uredbe je završen, čeka se samo da svoje mišljenje daju i nadležna ministarstva. "Novom uredbom biće skraćen i pojednostavljen proces dodele ovih subvencija", najavljuju u ministarstvu. U roditeljskim udruženjima za portal N1 kažu da je, kada je reč o ovoj vrsti pomoći, država prepoznala problem mladih porodica u Srbiji, ali ističu da način rešavanja mora da - bude bolji.

Od ukupno 295 zahteva za dodelu subvencije za prvi stan po osnovu rođenja deteta u 2022. godini država je pozitivno rešila 77. Od toga je, tokom protekle godine, tačno 34 mame dobilo svoj novac u visini od 20 odsto od vrednosti stana ili kuće koje kupuju. Ukupno 186 zahteva državna komisija nije stigla da reši tokom prve godine sprovođenja ove mere populacione politike.

Pročitajte još:

Preostala 32 zahteva su – odbijena za subvencije. Među njima su i četiri mame o kojima je portal N1 pisao u više navrata. Jedini razlog zbog kog nisu dobile pomoć države, iako su ispunjavale sve uslove je – što su uz zahtev poslale ugovor o kupoprodaji, a ne predugovor. Naime, stavljanjem svog potpisa na ugovor sa prodavcem stana, sve ove četiri mame su postale vlasnice nekretnina. I time za državu više nisu ispunjavale osnovni uslov za dodelu subvencija za prvi stan koji glasi da u vlasništvu – nemaju nekretninu.

Ministarka, tada rada, sada za brigu o porodici, Darija Kisić najavila je izmenu uredbe, što će omogućiti ispravljanje nepravde prema ovim mamama. Međutim, do toga još nije došlo, iako je nedavno Vlada usvojila Odluku kojom se ova mera produžava i na 2023. godinu, odnosno na majke koje rode decu u ovoj godini.

„Kada je u pitanju Uredba o bližim uslovima i načinu ostvarivanja prava na novčana sredstva za izgradnju, učešće u kupovini, odnosno kupovinu porodično-stambene zgrade ili stana po osnovu rođenja deteta, Ministarstvo za brigu o porodici i demografiju završilo je predlog nove Uredbe i on je poslat na mišljenja nadležnim ministarstvima. Novom Uredbom biće skraćen i pojednostavljen proces dodele ovih subvencija“,  kažu u ovom ministarstvu na pitanje portala N1 kada će biti usvojene izmene uredbe.

Mihnjak: Tako se, jednostavno, ne radi

Jasmina Mihnjak, urednica roditeljskog portala Bebac, za portal N1 kaže da je realan problem što mnoge porodice žive kao podstanari i ne mogu sebi da obezbede nekretninu – iskorišćen za marketing tako što se pomoglo nekolicini porodica od mora onih kojima je ta mera potrebna.

„Sada su produžili subvencije i na decu rođenu u 2023, ali tu je reč o subvencijama za koju majka može da aplicira samo u toku prve godine života deteta. To je zapravo kritičan i vrlo osetljiv period života koji one treba da posvete svom detetu, a njima se, zbog administrativne zavrzlame život pretvara u pakao zbog toga što nailaze stalno na neke probleme u realizaciji zahteva“, kaže Mihnjak.

Kupovina stana i selidba su, dodaje, svakako ogroman stres.

„I onda dovodite porodice u situaciju da možda nisu ni razmišljali da kupe stan dok država nije izašla sa tim predlogom, pa su krenuli da dižu kredite. Postavlja se pitanje koliko mogu i da ih otplaćuju u sadašnjim uslovima kada sve poskupljuje – i krediti, i hrana, i sve ostalo“, kaže Mihnjak.

Ona ističe da je reč o aktuelnoj potrebi – veliki broj porodica žive kao podstanari i ne mogu da se odvoje od primarnih porodica – ne mogu sebi da obezbede nekretninu.

„I to su iskoristili za marketing pomogavši nekolicini porodica od mora onih kojima je ta mera potrebna. Tako se, prosto, ne radi. Ili se targetira grupa koja ima problem pa im pomogneš svima, ili nikome. Ovo je sad kao – imamo neku grupu kojoj treba pomoć, ali samo ako rodite novo dete, i samo do njegovog prvog rođendana. I tu ćete nailaziti na probleme, i izgubićete i vreme, i živce, i staće vam mleko… Po nama, trebalo bi da se donese mera koja će pomoći svim mladim roditeljima koji žive kao podstanari da dođu do svoje nekretnine. Ovo bi trebalo da se odnosi i na one koji već imaju decu. Neka vrsta beskamatnog kredita od države koja bi tako pokrila deo troškova bila bi dobro rešenje“, smatra Jasmina Mihnjak. 

Ružičić: Problem prepoznat, realizacija upitna

Jovana Ružičić, osnivačica i direktorka Centra za mame smatra da je država prepoznala problem koji postoji – kako da se skući mlada porodica, ali da je način realizacije daleko od optimalnog.

„Uredbu treba prilagoditi tržišnim uslovima i malo proširiti obuhvat. Ono što bi bilo bolje rešenje je gradnja subvencionisanih stanova za mlade parove sa decom“, kaže Jovana Ružičić za portal N1.

Ona ističe da svako ko je kupovao stan i zna kako se tržište nekretnina kreće, nikada ne bi postavio uslove poput one iz važeće uredbe.

„Zašto? Zato što su teško ispunjivi. Počev od toga da ima malo dobrih i pristupačnih stanova i da oni koji ih prodaju nisu radi da čekaju da se nešto potpiše, overi, prođe komisiju… Tržište je jednostavno trenutno vrlo živo, prodaje se puno stanova, i uvek je za njih veće interesovanje nego što ih ima. Pa, do toga što mali broj porodica koja sa dve prosečne plate podiže decu, može da kupi stanove. Jer, to je porodica kojoj trebaju sve vrste pomoći i oni sa ovakvim cenama nekretnina i hrane i ostalih potrepština ne mogu da uštede novac ni za učešće, a kamoli da kupe svoju nekretninu“, pojašnjava Jovana Ružičić.

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare