Putniković: Novim politikama zaustaviti negativne efekte poskupljenja energenata

Ekonomija 04. okt 202119:30 0 komentara

Poslednje informacije govore da Evropska unija ima najveću inflaciju u poslednjih 13 godina. Njihovi analitičari podsećaju da se cene energetata prelivaju na sve ostale cene u privredi - i na robu široke potrošnje i na sve ono što nas dotiče. Tako da će sve države, pa i naša, morati da prilagode monetarnu i fiskalnu politiku ovim okolnostima, kako bi mogle da zaustave negativan efekat poskupljenja i izbegnu krizu, ističe za Infobiz Jelica Putniković, sa portala Energija Balkana. 

Oporavak globalne privrede od pandemijske krize, povećao je potražnju za energentima. Gas je dostigao rekordnu vrednost, a poskupljenje je mimoišlo Srbiju. Istovremeno evropske takse na energiju dobijenu iz fosilnih goriva izazvale su rast cena električne energije na berzama, pa je poskupela struja za privredu kod nas. Jelica Putniković sa portala Energija Balkana za Infobiz govori o tome da li nam preti opšti porast cena.

„I ministarka energetike Zorana Mihajlović i direktor Srbijagasa Dušan Bajatović rekli su da neće biti promene cene gasa u grejnoj sezoni. Što se tiče novog aranžmana sa Gaspromom, Srbija je sada u povoljnijem položaju, jer pregovara cenu gasa sa Gaspromom – nemamo više trošak tranzita kroz Mađarsku koji je nakad prilično uticao na nabavnu cenu gasa“, objašnjava Putniković, dodajući da nam Gasprom sada isporučuje gas na granici sa Bugarskom.

Očekuje, kaže, da će Srbija moći da ugovori povoljnu cenu gasa.

„Kako su Mađari povoljno ugovorili cenu gasa za sebe, verujem da ni za Srbiju neće biti mnogo skuplji, nadamo se da će biti jeftiniji“, navela je ona.

Kada je reč o kupovini električne energije, Jelica Putniković navodi da su oni koji kupuju struju mogli da vide kolike su cene i kod drugih trgovaca strujom u Srbiji.

Broj tih koji imaju licencu za prodaju se menja, ali ih, kaže, sigurno ima dvadesetak.

„Zanimljivo je, a rekli su mi ljudi sa SEPEX berze u Srbiji, da naše firme malo kasne. Zapravo su mogle, iako im ugovor ističe krajem ove godine, o novoj ceni da pregovaraju u aprilu i maju. Tada je, na primer, cena struje mogla da bude mnogo niža i mogli su ugovoriti povoljniju cenu nego sada, jer kako kažu stručnjaci – teško da će neko sada moći za 2022. godinu da kupi struju po ceni koja je niža od 90 evra po megavatčasu“, navela je Jelica Putniković.

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi ko će ostaviti komentar!