Radosavljević: Najavljene mere državne pomoći su čist populizam

Ekonomija 27. jan 202115:33
N1

Najavljene mere državne pomoći građanima i privredi su čist populizam, jer nisu targetirani najugroženiji pojedinci i firme, smatra Goran Radosavljević, profesor na fakultetu FEFA u Beogradu

On je za Betu rekao da država uprkos tome što ima podatke o tome koji su sektori pogodjeni krizom zbog pandemije, a to su turizam, ugostiteljstvo i uslužne delatnosti, i komima treba pomoći, nudi svima pomoć.

„Pomoć gradjanima je neselektivna i to je bacanje para iz aviona kao i prošle godine. Tih 360 miliona evra koji su namenjeni gradjanima kroz meru ‘dva puta po 30 evra svima’ su mogli da se iskoriste na bolji način“, rekao je Radosavljević.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je sinoć da će građani koji se prijave za pomoć dobiti po 30 evra u maju i novembru, a penzioneri ukupno po 110 evra. Pomoć od jednog i po minimalca predvidjena je za zaposlene u malim i srednjim firmama, a kako je rekao Vučić, razmišlja se o pomoći velikim firmama i sektorskoj podršci.

Radosavljević je rekao da razume da država pomogne siromašnim gradjanima i firmama kojima je usled pandemije pao prihod, ali da ne razume neselektivna podelu novca, pogotovu što, kako je ocenio „taj novac nemamo i moraćemo da se zadužimo kao i prošle godine“.

„Efekat mera je izuzetno mali. Prošle godine je podeljena pomoć države od šest milijardi evra, a sprečen je pad bruto domaćeg proizvoda (BDP) u vrednosti jedne milijarde evra. To je veoma neefikasno“, rekao je Radosavljević.

Dodao je da je 2020. godine pomoć podeljena takodje na neselektivan način preduzećima iz svih sektora, a podaci govore da je, na primer, maloprodaja zabeležila rast od pet odsto.

„Neko je dakle i zaradio na krizi. Sa druge strane, sektori poput ugostiteljstva, smeštaja i saobraćaja imali su pad preko 30 odsto, a dobili su isti nivo pomoći“, rekao je Radosavljević.

Istakao je da u Hrvatskoj novac iz državne pomoći moraju da vrate firme kojima nije pao prihod, jer je to bio uslov.

Radosavljević je rekao da država prošle godine, a kako je najavljeno ni ove godine, neće pomoći poslodavce već samo zaposlene, iako poslodavcima zaposleni nisu jedini rashod, već su ponekad i manji od drugih izdataka.

„Može se desiti da kada se prestane sa merama da će se i ti privatni biznisi potpuno ugasiti jer neće imati sredstva da se ponovo pokrenu, a na naplatu će doći odloženi porezi i drugi nameti“, ocenio je Radosavljević.