Rastu cene kvadrata, a poreznici „trljaju ruke“: Ko će sve platiti veći porez na imovinu

Ekonomija 04. dec 202409:40 7 komentara
Shutterstock/ChameleonsEye

Beogradski vlastodršci očekuju, kažu, pet odsto više prihoda od poreza na imovinu sledeće godine. Da će poreska rešenja biti razrezana na veće iznose jasno je bilo iz odluke o ceni kvadrata - koji je poskupeo u svim zonama Grada Beograda. Veći namet na imovinu plaćaće i građani drugih gradova: Novog Sada, Niša, Vranja, Užica. A, u Aranđelovcu je lokalna samouprava najavila rast poreza na imovinu za čak 20 do 30 odsto.

Nova godina, već je očigledno, donosi nova poskupljenja.

Zbog rasta cene kvadrata, skuplji porez na imovinu plaćaće Beograđani, Novosađani, Nišlije, Vranjanci, Užičani, Aranđelovčani – to je ono što je za sada poznato.

U Beogradu očekuju da gradska kasa dogodine bude oko pet odsto „punija“ od poreza na imovinu. Prema usvojenoj odluci, cena kvadrata, koja je osnov za oporezivanje u 2025. godini, veća je u baš svakoj zoni glavnog grada.

Novosađani će takođe plaćati veći porez na imovinu, s obzirom da cene kvadrata i u ovom gradu beleže rast (Biznis.rs), takođe i Užičani („Manje poskupljenje u svim zonama“ – Novosti.rs).

Nišlije će, na ime poreza na imovinu, iduće godine plaćati račune uvećane za oko 10 odsto, u proseku, pišu Južne vesti.

Ni Vranje ne zaostaje po poskupljenju, štaviše – lokalni mediji navode da je poskupljenje u ovoj opštini najveće u Srbiji.

Međutim, trenutni rekorder po rastu ovog nameta je ipak – Aranđelovac.

Vranje i Aranđelovac

„Gradska vlast u Vranju odlučila da porez na imovinu za 2025. godinu u odnosu na 2024. uveća za 15 odsto, saznaje Regionalna informativna agencija iz izvora u Gradskoj upravi“, objavio je u subotu, 30. novembra portal JUGpress.

Izvor navodi da je prema njegovom saznanju, lokalna samouprava Vranja najviše od svih gradova i opština u Srbiji uvećala porez na imovinu.

„Porez na stanove u Vranju biće veći za 15 odsto, u Beogradu će biti uvećan za četiri odsto, a u Srbiji povećanje ne prelazi 12 odsto, pa je Vranje srpski rekorder u povećanju poreza na imovinu”, naglasio je izvor JUGpressa.

Ipak, prema do sada dostupnim informacijama i najavama lokalnih samouprava, čini se da će žitelji opštine Aranđelovac pretrpeti najveći udar „po džepu“.

„Nove cene poreza na imovinu u narednoj godini, koje je predložilo Odeljenje za poreske poslove Opštine Aranđelovac, a koje su usvojili odbornici na nedavno održanoj sednici SO Aranđelovac, biće veće za 20 do 30 odsto, za stanove i građevinsko zemljište“, prenela je RTV Šumadija.

Predlog prosečne cene nekretnina, na osnovu kojih se određuje visina poreza, urađen na osnovu ostvarenog prometa u periodu od 1. oktobra 2023. godine do 30. septembra 2024. godine, navodi RTV Šumadija.

I ovo nije sve.

Sudeći prema nacrtima odluka o ceni kvadrata po gradovima u Srbiji, koje lokalne samouprave usvajaju proteklih dana, veći porez mogli bi da plaćaju i žitelji još nekih gradova u Srbiji.

Pročitajte još:

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare