Savić: Ko živi u siromaštvu i bez zaposlenja, gubi dostojanstvo i veru u državu

Ekonomija 19. feb 202114:13 5 komentara
N1

Građani Srbije imaju percepciju da smo mi najsiromašniji narod u Evropi i da socijalne razlike nikada nisu bile veće. Statistički podaci idu u prilog ovakvom osećaju građana. U Srbiji minimalnu zaradu prima 350.000 ljudi, oko milion penzionera prima 25.000 dinara i manje. Prema zvaničnim podacima u Srbiji je nezaposleno 500.000 ljudi, međutim taj broj je neuporedivo veći. Srbija je zemlja u kojoj je 850.000 ljudi nepismeno, a još milion ima završena četiri ili osam razreda osnovne škole, istakla je Ranka Savić, predsednica Asocijacije slobodnih i nezavisnih sindikata ASNS povodom Međunarodnog dana socijalne pravde.

„Ukoliko socijalnu pravdu definišemo kao pravedni odnos između pojedinca i društva, ni malo pravde ne možemo da nađemo za ove kategorije stanovništva. Ne možemo naći pravdu ni za sve one mlade ljude koji do posla ili napredovanja u poslu mogu doći jedino preko partijske knjižice“, ističe Ranka Savić u pisanom saopštenju sindikata.

Jedini zaključak do koga možemo doći je, navodi – da su našim građanima povređena osnovna ljudska prava.

„Čovek koji živi u siromaštvu i bez zaposlenja, gubi dostojanstvo i veru u državu“, ističe ona.

Socijalne pravde se, ukazuje, po pravilu setimo 20. februara kada se obeležava Međunarodni dan socijalne pravde.

„Tada se održavaju razni skupovi, predstavnici vlasti se zaklinju da rade sve da bude više jednakosti i pravde među građanima Srbije. Realnost je potpuno drugačija“, kaže predsednica ASNS.

Niko u ovoj državi, kako ističe, ne sme više olako da uzme pojam socijalne pravde.

„To treba da bude jedina tema oko koje nema kompromisa. Ukoliko je vlasti ne shvate ozbiljno, može da im se vrati kao bumerang velikog nezadovoljstva građana.  Zato je poruka ovog Međunarodnog dana socijalne pravde svim nosiocima političke vlasti, da kapital nije vredniji od čoveka, da radnik nije trošak nego ekonomska vrednost, da nema socijalne pravde bez socijalnog dijaloga, dobrog zdravstva i obrazovanja. Da jedini kriterijumi za zapošljavanje i napredovanje na poslu moraju biti stručnost, znanje i posvećenost radu. Da nema socijalne pravde bez suzbijanja kriminala i korupcije. Sve dok nemamo državu koja će se ozbiljno boriti za ovo, mi ćemo svečarski obeležavati Dan socijalne pravde bez ikakvog napretka i boljitka za građane Srbije“, zaključuje Ranka Savić.

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare