„Sloga“: Protiv ucenjivanja radnika Fijata da rade u inostranstvu

Ekonomija 13. maj 202208:30 > 11:22 8 komentara
FIAT fijat kragujevac
N1

Udruženi sindikati Srbije “Sloga” protive se nameri države i neodgovorne aktuelne vlasti da prevari radnike kragujevačkog „Fijata” netransparentnim ponudama da rade u fabrikama u Slovačkoj, Poljskoj, Italiji i Nemačkoj, pod pretnjom otkaza i proglašavanja tehnološkim viškom, saopštila je ta sindikalna organizacija.

„Protivimo se da se kragujevački radnici tretiraju kao roblje za evropsko tržište automobilskih kompanija. Zato ćemo kao sindikat podržati radnike i one sindikalne organizacije koje su spremne na odbranu dostojanstva u svim vidovima radničke borbe“, poručuje u saopštenju „Sloga“.

Pročitajte još:

Ocenjeno je da se „na netransparentan način i pod pritiskom pozivaju zbunjeni radnici na razgovore da se izjasne za nešto što nije u potpunosti transparentno i jasno“, i što nije nagovešteno niti definisano prilikom nedavnog sastanka predstavnika države sa kompanijom „Stelantis“ i dogovorom o proizvodnji novog modela električnog automobila.

„Ucenjivanjem radnika da moraju da prihvate jednostrano donete uslove, bez konsultacija sa sindikatima, odnosno radnicima, ozbiljno preti da Kragujevac ponovo postane dolina gladi“, upozoravaju sindikati „Sloga“ i poručuju da „država mora da obezbedi radnicima ‘Fijata’ adekvatan socijalni program do početka proizvodnje novog modela“.

Taj program podrazumeva da svim radnicima bude obezbeđeno obezbedi plaćeno odsustvo i minimalna zarada, a da se onima koji neće da čekaju početak realizacije nove proizvodnje isplate zadovoljavajuće otpremnine.

„Država je u obavezi to da uradi, jer će ‘masno’ subvencionisati novi projekat proizvodnje električnog automobila“, naglašavaju sindikati „Sloga“.

Samostalni sindikat metalaca: Ucenjivačka ponuda

Samostalni sindikat metalaca Srbije saopštio je da najoštrije osuđuje „ucenjivačku“ ponudu kompanije Stelantis da se rad fabrike u Kragujevcu zamrzne na dve godine, a radnici upute na rad u inostranstvo ili prihvate otpremnine.

Dodaje se da je ponuda za ekonomsku podršku zaposlenima, više nego skromna i pokušaj da se zaobiđu zakonski propisi Srbije.

Samostalni sindikat metalaca naveo je da „uslovi za rad u inostranstvu moraju da budu u skladu sa zakonima Srbije koji jasno preciziraju obaveze poslodavaca i zaštitu radnika“.

Kako je navedeno „apsurdnost ‘pretnji’ zaposlenima koji se ne prijave za odlazak u inostranstvo je da će biti proglašeni viškom je zgražavajuća nakon što je nedavno država Srbija potpisala ugovor sa Stelantisom prema kome se obavezala da će u proizvodnju novog modela automobila uložiti 48 miliona evra u trećem kvartalu 2024. godine“.

Samostalni sindikat metalaca insistira da predstavnici lokalne samouprave, nadležnog ministarstva i Vlade Srbije stanu u zaštitu radnika, jer država poseduje 33 odsto kapitala u fabrici u Kragujevcu.

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare