Sofronijević: Rok za podnošenje prijava za legalizaciju produžen za tri dana

Ministarka građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Aleksandra Sofronijević izjavila je danas da će rok za podnošenje prijava za upis bespravnih objekata biti produžen za tri dana, što znači da se prijave mogu podnositi do nedelje, 8. februara u ponoć.
Ona je u izjavi za medije navela da je do sada pristiglo više od 1,935 miliona prijava po osnovu zakona koji je nazvan "Svoj na svome".
Pojasnila je da je rok produžen zbog velikog interesovanja građana i naglog povećanja broja korisnika u sistemu, kao i zbog želje da se svim građanima koji to žele omogući da podnesu prijave.
Prijava za upis u katastar nezakonito sagrađenih zgrada, stanova, kuća, garaža, pomoćnih objekata (...) po Zakonu o posebnim uslovima za evidentiranje i upis prava na nepokretnostima, trebalo je da traje ukupno 60 dana. Počela je 8. decembra.
Gde podneti prijavu: Na šalteru i onlajn
Prijava je omogućena onlajn preko sajta Svojnasvome.gov.rs, gde su dostupni i propisi, ali i informacije o troškovima i načinu prijave.
Svoje nelegalno sagrađene objekte građani mogu da prijave za upis u katastar i "uživo" - na šalterima svih opština u Srbiji i u 586 filijala „Pošta Srbije“.
Pojedine opštine najavile su već da će poslednjih dana evidentiranja prijava raditi duže radno vreme.
Tako je, na primer, Grad Zrenjanin doneo odluku o produženju radnog vremena Odeljenja za urbanizam, pa od 3. februara do 5. februara radno vreme ove službe je od 7.30 do 19 časova.
I Šabac je produžio radno vreme službe koja radi sa građanima na upisu prijava nepokretnosti po novom zakonu. Tako će šalteri u zgradi Gradske uprave u Šapcu do 5. februara raditi u dve smene, a kako je za Tanjug izjavila rukovodilac Odeljenja za opštu upravu grada Šapca Ana Anđelić - krajnji rok za prijavu nelegalnih objekata je 5. februar, do 19 časova (kada je reč o šalterima).
Onlajn prijava preko sajta Svoj na svome, trebalo je da traje do ponoći 5. februara.
Detalje o postupku prijave pročitajte u OVOM tekstu.
Zakon je dostupan na OVOM linku.
Šta su opravdani razlozi za prijavu posle 5. februara
Aleksandra Sofronijević, ministarka građevinarstva, za RTS je pojasnila šta se smatra opravdanim razlozima za prijavu po isteku roka.
"To je nešto što je u pravu najsličnije institutu koji se zove restitutio in integrum, a u prevodu znači 'povraćaj u pređašnje stanje'. Mi ovim zakonom nismo taksativno naveli koji su to opravdani razlozi, ali postoji ustaljena i sudska i upravna praksa. To može biti bolest, povreda, smrt ili bolest člana uže porodice, viša sila, neki tehnički razlozi, ne dao Bog da se desi da padne sistem pa da to bude razlog i svi drugi opravdani razlozi za koje stranka nije skrivila i dostavi o tome dokaz. Naravno, kada je viša sila u pitanju, onda ne treba ništa dokazivati jer je to notorna činjenica", rekla je Aleksandra Sofronijević.
Dodala je da je do 24. oktobra moguće podneti prijavu uz opravdanje zbog čega to nisu mogli da učine do 5. februara.
Koje je vaše mišljenje o ovoj temi?
Pridružite se diskusiji ili pročitajte komentare