Oglas

Može li se verovati Trampu Junioru da će Srbija i SAD trgovati bez carina?

author
N. V. O.
03. maj. 2025. 09:00
trgovina, carina, transport
Shutterstock/ Travel mania | Shutterstock/ Travel mania

Srpski izvoznici bili su šokirani kada je iz Vašingtona stigla najava da se Srbiji uvode carine u iznosu od 37 odsto. Tenzija je popustila kada je njihova primena odložena na 90 dana, a novu nadu našim privrednicima dao je sin američkog predsednika Donald Tramp Junior koji je prilikom nedavne posete Beogradu najavio da će dve zemlje ubuduće trgovati bez carina.

Oglas

Donald Tramp Junior i odabrani srpski privrednici sastali su se u subotu 26. aprila u Beogradu. Na pitanje šta će biti s carinama, predsednikov sin je odgovorio da će to pitanje biti rešeno i da se radi na postizanju sporazuma o bescarinskoj trgovini između SAD i Srbije.

Ekonomista i nekadašnji diplomata Srećko Đukuć za N1 kaže da je ukidanje carina na robu iz Srbije moguće, ali da Srbija neće imati ekskluzivitet po tom pitanju. Prema njegovoj oceni, odluka o bescarinskoj trgovini će biti doneta u formi dekreta američkog predsednika SAD Donalda Trampa, a ne kao sporazum o slobodnoj trgovini.

„Očito je da je uvođenje carina bio potpuni promašaj Trampove politike, koji se kao bumerang vratio SAD i njenoj privredi“, ocenio je Đukić.

On podseća da je obim trgovine u svetu u poslednjih 20 do 30 godina porastao za četiri do pet puta i da to ne bi bilo moguće ako bi se vodila Trampova protekcionistička politika.

"Ukidanje carina nema veze s Generalštabom"


Upitan da li se eventualno ukidanje carina Srbiji može dovesti u vezu s odlukom srpskih vlasti da se Trampovom zetu Džeradu Kušneru dozvoli da gradi kule na mestu srušenih zgrada Generalštaba u Beogradu, ili s nekim drugim američkim političkim interesom, Đukić napominje da će se te dve stvari kod nas sigurno dovoditi u vezu, iako su u stvari nepovezane.

On napominje da se odluka o ukidanju carina neće ticati samo Srbije i dodaje da je jasno da se Amerika mora okrenuti liberalnoj trgovini. Kako kaže, Srbija se nalazi na spisku zemalja koje ne mogu da utiču na spoljnu trgovinu SAD, a da je obim trgovine dve zemlje takav da je ispod jednog procenta ukupne spoljne trgovine Sjedinjenih Država.

S druge strane, dodaje, ukidanje carina ne bi drastično povećalo američki uvoz proizvoda iz Srbije.

„Srbija bi plasirala isto što i sada, ne vidim šta bi mogla još. Ponuda Srbije je ograničena, a Amerika je daleko i troškovi transporta su veliki“, rekao je Đukić.

Oglas

Srbija je ranije imala povlašćeni status u trgovini sa SAD, što je značilo da može bez carina da izvozi oko 5.000 proizvoda u tu zemlju. Ovaj status se obnavljao na osnovu odluke američkog Kongresa, koji je odlučivao koje zemlje imaju status „najpovlašćenije nacije u trgovini sa SAD“. Ova mera se odnosila najaveći broj industrijskih i poljoprivrednih proizvoda, sa izuzetkom tekstilnih proizvoda, obuće i odeće, satova, čelika i proizvoda od čelika, stakla i elektronike.


Različiti statistički podaci


Kada se pogledaju statistički podaci, Srbija je prošle godine u SAD najviše izvozila automobilske gume, zatim takozvanu „nerazvrstanu robu“, a na trećem mestu je oružje i municije.

S druge strane, iz SAD smo najviše uvozili pogonske mašine i motore, vazduhoplove i opremu i takozvanu „nerazvrstanu robu“.
Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku (RSZ) u Sjedinjene Države smo ukupno izvezli u vrednosti od 670 miliona dolara, a uvezi robu vrednu 739 miliona dolara, što znači da smo ostvarili deficit od 69 miliona dolara.

Međutim, ako pitate Amerikance, brojke su drugačije. Što se njih tiče Srbija je u suficitu u spoljnotrgovinskoj razmeni sa SAD, odnosno više izvozi nego što uvozi. Američki zvanični podaci, na osnovu kojih je i formirana carinska stopa od 37 odsto za Srbiju, kažu da smo u 2024. godini u SAD izvezli robu u vrednosti od 814 miliona dolara, a uvezli proizvode vredne 210 miliona.

Ovakvu razliku u zvaničnim brojkama Đukić vidi u različitim statističkim metodologijama. Kako kaže, naša je usklađena s metodologijom Evropske unije, dok SAD imaju svoju evidenciju spoljne trgovine.

Sagovornik portala N1 navodi primer srpskog oružja koje se izvozi u SAD preko posrednika iz Kanade, a koji se u evidenciji ne pripisuje Kanadi već zemlji porekla - Srbiji.

„Kada hoće da se imaju tačni podaci onda statistički organi obe zemlje usklade metodologiju i podaci se poklope u dolar“, rekao je Đukić.

Teme

Koje je vaše mišljenje o ovoj temi?

Pridružite se diskusiji ili pročitajte komentare

Pratite nas na društvenim mrežama