Dok se zainteresovani građani i firme prijavljuju da licitiraju za kupovinu zaplenjenih i trajno oduzetih automobila, teretnih vozila, pa čak i autobusa, Carinarnica Niš koja ih prodaje, već je oglasila poziv za novu elektronsku licitaciju. Ovaj put, kupci će se nadmetati za bicikle, televizore, aparate za kafu, garderobu, ali i - tibetanske pevajuće posude koje se prodaju "u kompletu" sa nakitom. Tu je i šest zlatnih pločica, upisanih kao "investiciono zlato" vredno sedam miliona dinara, koje se prodaju u drugom paketu - sa zlatnim nakitom po početnoj ceni od gotovo 11 miliona dinara.
Carinarnica Niš 2. septembra organizuje prvu elektronsku licitaciju, a kupci će se nadmetati za ukupno 56 pojedinačnih predmeta: 33 putnička automobila, tri teretna vozila, jedan autobus, 12 motocikala i sedam agregata. Rok za prijavljivanje firmi i pojedinaca koji žele da učestvuju na ovoj licitaciji je ponedeljak 29. avgust, do ponoći. Samo nedelju dana kasnije, 9. septembra, ista carinarnica održaće još jednu licitaciju, na kojoj se novi vlasnici traže za potpuno drugačije trajno oduzete predmete – od trenerki, cipela i majica, preko televizora i zlata, pa do pomenutih pevajućih posuda.
Sedam pevajućih tibetanskih posuda sa četiri udaraljke, zajedno sa nakitom među kojima su 263 srebrna prstena, 40 srebrnih minđuša i četiri lančića, 52 srebrna priveska, ali i nakit od metala, pa kamenje različitih veličina, kao i 275 platnenih vreća – sve se na prodaju nudi za početnu cenu od 278.320 dinara, za šta je potrebno pre aukcije uplatiti kauciju od 83.496 dinara.
Na spisku je i 298 pari cipela čija je zbirna početna cena 418.000 dinara, što znači da jedan par u proseku košta 1.403 dinara. Za početak.
Pod redim brojem 6. Carinarnica Niš na prodaju nudi „dragocene metale“, po početnoj ceni od 10.983.290,02 dinara, što je ubedljivo najvredniji „paket“ na ovoj licitaciji. Na prodaju je više od 40 zlatnih lančića, razne narukvice, minđuše, ogrlice, zlatnici, ali i šest pločica koje se vode kao „investiciono zlato“ i samo one u okviru ovog paketa proizvoda vrede 7.068.620 dinara. Tih šest pločica teško je više od kilograma – tačnije 1.140,10 grama, čija je cena procenjena na 6.200 dinara.
Još šest pločica, ali bez oznaka, teških ukupno 325,48 grama, po ceni od 4.450 dinara za gram, nudi se po početnoj ceni od 1.448.386 dinara.
Još jedan vredan „paket“ ponuđen na prodaju je onaj sa početnom cenom od 4.868.825 dinara. U njemu su – polovni bicikli – čak 57 komada, zatim razni alat i auto-delovi, ali i kosačice za travu, dva motorna skutera…
Prodaje se „u paketu“ i 584 komada odeće – od košulja, do trenerki. Na tom spisku su i dve tašne, a sve je procenjeno na 162.000 dinara, što je, u proseku, oko 277 dinara po komadu. Uprava carina navodi da je roba neupotrebljavana, i da se – kao i sve ponuđeno – kupuje po sistemu „viđeno – kupljeno“ bez garancije i prava na reklamaciju.
Rok za prijavljivanje zainteresovanih i uplatu kaucije za učešće na ovoj aukciji je utorak 6. septembar do ponoći.
Ko može da kupuje
Na elektronskim licitacijama koje organizuju carinarnice, mogu da učestvuju i firme i građani, ali uz određeno ograničenje.
„Za redne brojeve koji sadrže veću količinu istih ili različitih vrsta roba mogu licitirati samo pravna lica. Na licitacijama na kojima se prodaju motorna vozila ili pojedinačni predmeti koji su kao takvi i zaplenjeni, a za koje je očigledno da su namenjeni za ličnu upotrebu, a ne za dalju prodaju (na primer vanbrodski motori, satovi, fotoaparati, muzički instrumenti i sl.) mogu učestvovati i – građani“, rečeno je ranije u Upravi carina za portal N1, prilikom organizovanja prve elektronske licitacije u Srbiji.
Koje je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare