Šta su prvi srpski patenti

Ekonomija 09. dec 202407:07 3 komentara
Muzej nauke i tehnike

Prvi patent registrovan u Upravi za zaštitu industrijske svojine u Srbiji bio je „Stroj za pečenje rakije“. Na ime Milana Jovanovića, kazandžije iz Novog Sada, prenesen je mađarski patent iz 1909. godine. Prvi koji je odobrila naša Uprava bio je „Sama sebe ljuljajuća kolevka“, na ime Adema Subašića, sajdžije iz Sarajeva.

Druga industrijska revolucija, u periodu od 1870. do 1914. godine, donosi ubrzani tehnološki razvoj što je uslovilo usvajanje Pariske konvencije o zaštiti industrijske svojine, 1883. godine.

Kraljevina Srbija bila je među prvih 11 zemalja potpisnica ove konvencije, iako je stekla nezavisnost samo pet godina ranije.

Kao najznačajniji pronalazači u periodu do Prvog svetskog rata ističu se Ljubomir Klerić, Kosta Milovanović Koka, Mihailo Petrović Alas i Vladimir Stanojević.

Muzej nauke i tehnike

Budući da u tom periodu Kraljevina Srbija nije imala nadležni organ koji bi izdavao patente, oni su svoje pronalaske štitili u Austrougarskoj, Francuskoj, Velikoj Britaniji i SAD.

Daleko značajnije pronalaske u tom periodu stvorili su srpski pronalazači koji su živeli i radili u drugim zemljama – Nikola Tesla (SAD), Mihajlo Pupin (SAD), Ognjeslav Stepanović Kostović (Rusija), Andrija Radovanović, glavni inženjer Škode u Plzenu, kao i Milutin Milanković koji je u to vreme živeo i radio u Beču.

Tek posle Prvog svetskog rata, 1920. godine, stečeni su uslovi za osnivanje Uprave za zaštitu industrijske svojine, u čijoj nadležnosti su bili poslovi u vezi sa zaštitom patenata, uzoraka, modela i žigova, a njen sledbenik je današnji Zavod za intelektualnu svojinu.

Muzej nauke i tehnike

Prvi patent registrovan u Upravi za zaštitu industrijske svojine bio je „Stroj za pečenje rakije“, na ime Milana Jovanovića, kazandžije iz Novog Sada, prenesen mađarski patent iz 1909. godine, a prvi koji je odobrila naša Uprava bio je „Sama sebe ljuljajuća kolevka“, na ime Adema Subašića, sajdžije iz Sarajeva.

Kako je u ovom periodu počela da se razvija i domaća industrija u Kraljevini SHS, pored fizičkih lica, nosioci patenata postaju i domaća preduzeća.

Među pronalazačima u prvoj deceniji rada Uprave izdvajaju se Dobrivoje Božić (inženjer u Ministarstvu železnica Kraljevine SHS), Mihailo Petrović Alas, Vladimir Stanojević (brigardni sanitetski lekar), Sergije Baltić, Svetozar Varićak (čuveni matematičar, nastavnik matematike Milutinu Milankoviću i Đuri Kurepi, Ajnštajnov saradnik na geometrijskoj interpretaciji teorije relativnosti).

Modeli i makete tih prvih patenata moći će da se vide na izložbi „Čuvari inovacija – 100 godina od prvog srpskog patenta“, koja će biti otvorena u četvrtak, 12. decembra 2024. godine, u 18 časova, u Galeriji 51 Muzeja nauke i tehnike.

Izložba će trajati do 31. marta. 2025. godine.

Muzej nauke i tehnike

Muzej nauke i tehnike prvi put će javnosti predstaviti modele i makete izrađene na osnovu prvih registrovanih patentnih prijava u Srbiji u Upravi za zaštitu industrijske svojine (današnji Zavod za intelektualnu svojinu Republike Srbije).

U pitanju su patenti iz međuratnog perioda, kada u Srbiji tek počinje industrijalizacija, najčešće inspirisani svakodnevnim problemima i potrebama građana, kao i unapređivanjem proizvoda za tržište – od kazana za pečenje rakije, preko samoljuljajuće kolevke i natkrivenog bicikla (velosipedskih kola), do sprave za pravljenje cigareta, roštilja i mnogih drugih.

Deo izložbe će biti posvećen realizovanim patentnim prijavama iz fonda Muzeja nauke i tehnike, među kojima su i patenti velikana srpske nauke akademika Mihaila Petrovića Alasa, dr Vladimira Stanojevića i akademika Miomira Vukobratovića.

Autori izložbe su Dušan Petrović i Saša Šepec, muzejski savetnici Muzeja nauke i tehnike.

Izložbene modele izradio je Dejan Vračarević, dizajner, dugogodišnji saradnik Muzeja.

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare