Svetska banka umanjila prognozirani privredni rast na 2,9 odsto u 2022.

Ekonomija 07. jun 202217:05 0 komentara
Andrew CABALLERO-REYNOLDS / AFP

Svetska banka danas je umanjila prognozirani globalni privredni rast za 1,2 odsto, na 2,9 odsto u 2022. godini, uz upozorenje da su posledice vojne akcije Rusije u Ukrajini dodate na štetu od pandemije kovid-19 i da će se mnoge zemlje verovatno naći u recesiji.

U izveštaju o svetskim ekonomskim izgledima navodi se da je vojna akcija Rusije u Ukrajini pojačala usporavanje globalne ekonomije i da ona sada ulazi u „produženi period slabog rasta i povećane inflacije“.

Pročitajte još:

Predsednik Svetske banke David Malpas rekao je da globalni rast trpi zbog rata, novih zatvaranja u Kini usled kovida-19, poremećaja u lancu snabdevanja i rizika od „stagflacije“, odnosno perioda slabog privrednog rasta i visoke inflacije, što se poslednji put dešavalo sedamdesetih godina prošlog veka.

„Opasnost od stagflacije danas je velika. Prigušeni rast verovatno će ostati takav tokom ove decenije zbog slabih investicija u većem delu sveta. Uz inflaciju koja je sada na višedecenijskom maksimumu u mnogim zemljama i očekivani spori rast snabdevanja, postoji rizik da će inflacija ostati visoka u dužem periodu“, napisao je Malpas.

U periodu od 2021. do 2024. godine, projektovana je stopa globalnog rasta od 2,7 odsto, dodao je predsednik Svetske banke, što je više nego dvostruko veće usporenje nego u periodu od 1976. do 1979. godine.

U izveštaju se upozorava da je krajem sedamdesetih bilo neophodno povećati kamate da bi se kontrolisala inflacija i da je povećanje bilo toliko da je izazvalo globalnu recesiju 1982. godine i seriju finansijskih kriza na tržištima u razvoju i u siromašnijim zemljama.

Svetska banka prognozira da će privredni rast Srbije ove godine biti 3,2, a sledeće 2,7 odsto.

Embargo na uvoz energenata iz Rusije mogao bi da pogorša izglede za privredni rast regiona Evrope i Centralne Azije, posebno u evrozoni – najvećem trgovinskom partneru te regije – i u Rusiji, što bi dodatno naštetilo ekonomiji, ocenjuje Svetska banka.

“Ako cene hrane i dalje budu rekordno visoke, pooštravanje monetarne politike bi moglo da se ubrza i znatno veći broj ljudi nego što se trenutno očekuje, moglo bi biti gurnuto u ekstremno siromaštvo pa bi im i hrana bila teže dostupna”, upozorava Svetska banka.

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi ko će ostaviti komentar!