
Neki detalji o budućem tematskom parku koji bi trebalo da se gradi na više od 2,5 miliona kvadrata u okviru surčinskog EXPO kompleksa, mogu se naći u „Prostornom planu područja posebne namene (PPPPN) Nacionalnog fudbalskog stadiona – faza IV“, zajedno sa strateškom procenom uticaja na životnu sredinu, za koju je u toku javni uvid, piše Biznis.rs.
Iz tog dokumenta proizilazi da će celo područje posebne namene obuhvatiti Nacionalni fudbalski stadion sa pratećim sportskim sadržajima i EXPO kompleks sa njegove tri celine: izložbenim prostorom, stambeno-smeštajnim kompleksom i komercijalnim sadržajima i – tematskim parkom, koji će zauzeti čitavih 252,4 hektara, a „osmišljen je tako da pruži posetiocima raznovrsne atrakcije, avanture, vožnje i predstave“.
Pojava Tematskog parka u priči oko EXPO 2027 obrazlaže se time da će on predstavljati proširenje turističke ponude i „zabavni kompleks“ koji će, uz stadion i samu specijalizovanu izložbu, obezbediti „regionalni aspekt razvoja tog područja“ i biti generator budućih promena odnosno promocije Beograda kao organizatora velikih međunarodnih manifestacija i novog imidža Srbije, prenosi Biznis.rs.
Tematskom parku, međutim, pored urbanističkog projekta nedostaje i studija opravdanosti – koju tek treba uraditi, kako stoji i u PPPPN, a moraće da se uradi i Elaborat o uticaju planiranih objekata na vodoizvorište i objekte vodosnabdevanja.
Iako zapravo još nije konkretizovano šta će se sve naći u tematskom parku, u PPPPN za Nacionalni stadion i pratećoj strateškoj proceni data su uputstva šta sve treba da bude na raspolaganju budućim posetiocima.
„Planirani tematski park će predstavljati veliki zabavni kompleks osmišljen tako da pruži posetiocima raznovrsne atrakcije, avanture, vožnje i predstave, često tematski povezane sa popularnim filmovima, knjigama ili svetovima fantazije. Tematski park će obuhvatati različite tematske oblasti, od kojih će svaka imati svoj jedinstven dekor, aktivnost i zabavni sadržaj“, stoji u dokumentaciji.
Uputstvo projektantima je i da objekte i atrakcije u celini „Tematski park“ treba formirati „sa visokim stepenom atraktivnosti i prepoznatljivosti“, arhitektonski i dizajnerski oblikovati shodno definisanoj temi, a posebnu pažnju posvetiti bezbednosti korisnika i osoblja, imajući u vidu evropsku i domaću regulativu za ovakve vrste objekata.
U samom parku trebalo bi da se nađu zabavni, obrazovni, turistički i ugostiteljski sadržaji, uključujući i „atrakcije“, a kako stoji u PPPPN, pod tim pojmom podrazumevaju se sprave za zabavu, odnosno vožnju – panoramski točak, vrteška, tobogan, rolerkoster…
Biznis.rs podseća da je ranije planirano da jedan panoramski točak bude izgrađen na Ušću, ali kako nije ušao u Urbanistički projekat parka Ušće, moguće je da će se „preseliti“ u tematski park u okviru EXPO 2027.
Javni uvid u PPPPN Nacionalni station – IV faza i Izveštaj o strateškoj proceni uticaja traje do 24. februara, do kada mogu da se dostave i primedbe. Taj rok važi za fizička i pravna lica, a oni koji dostave primedbe moći će da prisustvuju i javnoj sednici Komisije za javni uvid, koja je zakazana za 7. mart u Zgradi gradske uprave Beograda u ulici Kraljice Marije.
Naručilac izrade PPPPN i Izveštaja o strateškom uticaju je, inače, republička Agencija za prostorno planiranje i urbanizam, dok je obrađivač Urbanistički zavod Beograda.
Koje je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare