„Vejpovi i pafovi stvaraju zavisnost, pokušaj rebrendiranja duvanske industrije“

Ekonomija 18. apr 202310:17 15 komentara

Doktorka Srmena Krstev i psihološkinja iz Specijalne bolnice za bolesti zavisnosti Mirjana Martić Pantić ocenile su u Novom danu da novi duvanski i nikotinski proizvodi koji su se našli na tržištu, poput vejpova ili pafova, služe da mladi stvore zavisnost i da nakon njih pređu na klasične cigarete. Krstev je istakla da su naši u oblasti duvanskih proizvoda stari, i da se ne zna ko kontroliše proizvode pre nego što dođu u prodavnice. "Elektronska cigareta uopšte nije regulisana, ali ima dozvolu da se prodaje", istakla je Krstev. Martić Pantić smatra da vejpovi služe za manipulaciju potrošača, i da duvanska industrija uz pomoć njih pravi svoje novo tržište.

Vejp, paf, i druge vrste eletronskih cigareta naš zakon o duvanu ih ne prepoznaje kao duvanske proizvode. To bi uskoro moglo da se promeni na inicijativu Ministarstva unutrašnje i spoljne trgovine, a kao glavni razlog naveli su sve veću upotrebu tih proizvoda kod mladih. Zašto smo toliko dugo čekali da se uvrste u zakonski okvir i da li bi to zaista smanjilo njihovu upotrebu?

Obe sagovornice N1 su se složile da su svi ti proizvodi pokušaj duvanske industrije da se rebrendira.

„To je ciljano i usmereno na mlade, a ne na strastvene pušače. Stvara se vrlo brzo na zavisnost i prelazi se na druge duvanske proizvode“, kazala je Krstev.

Povezane vesti

„Maloletnici po sadašnjem Zakonu o duvanu ne mogu da kupuju duvanske proizvode. U tom zakonu, koji je vrlo zastareo, iz 2005. godine, navedene su sve te odredbe koje se tiču duvana. Naravno da se ne pominju elektronske cigarete, jer tada nisu ni postojale. One već godinama postoje ali se zakon ne menja“, ukazuje Krstev.

Ima saznanja da je urađen nacrt novog zakona koji bi obuhvatio elektronske cigarete i sve druge proizvode koji se pojavljuju na tržištu, ali ne postoje detaljne informacije o tome.

„Duvanska industrija je izmislila elektronske cigarete u momentu kada je počela zabrana pušenja u zatvorenim prostorima da bi izbegla tu zabranu. Tu su elektronske cigarete, zagrevani duvanski proizvodi, a jedno vreme su bile popularne i nargile“, ukazala je Krstev.

Na pitanje kako se zove proizvod koji ima nikotina, a nema duvana, odgovara da je to duvanski proizvod.

„A to treba da se zabrani. Pušenje cigareta izaziva zavisnost upravo zbog nikotina, a u nedostatku elektronskih cigareta ljudi prelaze na klasične cigarete. I to je uočeno tokom pandemije. Mladi počinju elektronskim cigaretama, ali više od polovine njih koristi i klasične cigarete“, rekla je Krstev.

Martić Pantić navodi da vejpove svrstava u elektronske cigarete. Oni liče na „usb“, ali naglašava da je opasnije što poneki liče na bombonice.

„Opasno je to što ne znamo koje su supstance unutra koje pomažu da to sagori. I to utiče na zdravlje. Postoji dosta nepoznanica. Imamo nezvanične informacije, a nemamo dobrih istraživanja na tu temu“, kaže ona.

Ona je optužila proizvođače elektronskih cigareta da su „krenuli“ na osetljiviju kategoriju stanovništva.

„Deca koja sada to koriste u razvojnom uzrastu nisu još uvek razvila kritičko mišljenje. A deca u osetljivim godinama su vrlo sklona da eksperimentišu“, kazala je Martić Pantić.

Konstatuje da maloletnici bez problema kupuju elektronske cigarete i vejpove na trafici kao bombone ili lizalicu i smatra da je to dodatno zastrašujuće.

Govoreći o cigaretama na zagrevanje, Krstev ja napomenula da uopšte nije dokazano da one služe za odvikavanje od klasičnih cigareta, iako duvanska industrija tvrdi da je ona izmislila te cigarete za takvu svrhu.

„Elektronske cigarete jesu manje štetne od klasičnih cigareta ali preporučiti ih stanovništvu je potpuno pogrešno… Opravdanje za elektronsku cigaretu bi postojalo samo ako bi je proizvodila farmaceutska industrija, pa bi prošla sve potrebne testove“, naglasila je Krstev.

Martić Pantić kaže da kod još nema pacijenata koji su zatražili pomoć zbog zavisnosti od vejpova, ali smatra da je taj proizvod „ulaz“ za druge oblike zavisnosti.

„Onaj koji je sklon ovoj vrsti eksperimentisanja, redovne upotrebe i zlouputrebe, on će prećui na neki veći stadijum. Tražiće klasičnu cigaretu, pa marihuanu, i ići će dalje“, objasnila je Martić Panić.

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare