
Narodna banka Srbije je opravdano, počev od aprila prošle godine, zaoštrila monetarnu politiku, kaže za Biznis.rs Aleksandar Vlahović, predsednik Saveza ekonomista Srbije. "Verujem da nam sledi još jedno ili dva povećanja, te da će 5,5 do šest odsto biti krajnji target", kaže Vlahović.
„Od aprila prošle godine NBS je deset puta gradualno povećavala referentnu kamatnu stopu i da ona danas iznosi 5,25 odsto. Takav trend je uticao na poskupljenje dinarskih kredita, usporio rast, ali u uslovima rastućih inflacionih očekivanja i prilično neobjašnjive labave fiskalne politike, Narodna banka drugog izbora nije ni imala. Takva monetarna politika je doprinela stagnaciji inflacije u poslednja dva meseca“, kaže Aleksandar Vlahović za Biznis.rs.
Sasvim je, kaže, izvesno da ne treba očekivati ovakav oštar rast referentne kamatne stope u narednom periodu.
„Verujem da nam sledi još jedno ili dva povećanja, te da će 5,5 do šest odsto biti krajnji target. Američki Fed je u odnosu na Evropsku centralnu banku mnogo ranije zaoštrio monetarnu politiku, o čemu svedoči i činjenica da je danas bazna kamata u SAD četiri odsto, a u evrozoni 2,5 odsto. U oba slučaja se očekuje rast u 2023. godini, a potom lagano smirivanje i smanjenje. Ovakav trend je do sada već značajno poskupeo kredite u deviznom znaku, ali je imao svoj uticaj i na obveznice zemalja u čitavom svetu, pa i Srbije. To znači da će se trend poskupljivanja zaduženja za kompanije i za našu zemlju nastaviti“, kaže predsednik Saveza ekonomista Srbije.
Vlahović je istakao da su dva ključna izazova u ovoj godini – inflacija i investicije.
„Predstoji nam nekoliko ključnih izazova: prvo, kako i kojom brzinom zaustaviti inflaciju i promeniti trend kretanja cena. Evidentno je da je inflacija u Srbiji samo delimično uvezena i da, kako vreme prolazi, visoka inflaciona očekivanja podižu takozvanu ‘kor inflaciju’. NBS opravdano zaoštrava monetarnu politiku, ali ona ne može sama da pobedi inflaciju, potrebna je i sinhronizovana fiskalna politika, tačnije fiskalna politika bez nepotrebnog povećanja potrošnje. Drugi izazov se odnosi na održavanje visokog nivoa kapitalnih i stranih investicija, ali i na podizanje domaćih privatnih investicija, za šta su potrebni vidljivi pozitivni pomaci u unapređenju poslovnog ambijenta“, kaže Aleksandar Vlahović.