Za garsonjeru kao nekad za dvosoban stan: Koliko studenti moraju da izdvoje za krov nad glavom u Beogradu

Početak nove akadamske godine za neke studente znači i traganje za stanom. Kristina Marković iz Agencije za nekretnine “Jevtić” rekla je za N1 da je trenutno najpovoljniji trenutak za iznajmljivanje stanova u Beogradu, zato što je sada i ponuda stanova veća. A koliko je potrebno izdvojiti za stan na dobroj lokaciji?

Ako je suditi po podacima koje možemo da nađemo specijalizovanim sajtovima za zakup nekretnina, čini se da su cene zakupa nešto više nego što su bile pre dve godine. Tako, na primer, za jednu garsonjeru potrebno je izdvojiti 300 evra, za jednosoban stan oko 400 evra, a za dvosoban 600 i više. Sve to, naravno, zavisi i od lokacije, ali i od toga da li je reč o staroj ili novoj gradnji i od toga u kojoj meri je stan opremljen.

Kristina Marković iz Agencije za nekretnine „Jevtić” istakla je da je trenutno najpovoljniji trenutak za iznajmljivanje stanova u Beogradu, zato što je sada i ponuda stanova veća.

„Kada su cene u pitanju, jesu blago povećane u odnosu na prethodne godine i neki novac koji su studenti ranije izdvajali za dvosoban stan, sada moraju izdvojiti za garsonjeru“, rekla je Marković u emisiji „Novi dan“.

Prema njenim rečima, lokacija je takođe presudna kada je cena stanova u pitanju.

„Studenti će najpre tražiti centar grada i neke lokacije u blizini fakulteta, međutim to će ih malo više koštati, tako da ako uzmemo kao primer studente Elektrotehničkog fakulteta, oni će najpre tražiti stanove koje se nalaze u blizini Vukovog spomenika. Za tu lokaciju oni će za garsonjeru morati da izdvoje na primer oko 400 evra, dok će za neke stanove većeg kvadrata izdvajati i do 700-800″, navela je Marković.

Dodala je da lokacije poput Karaburme, Mirijeva, Rakovice pružaju povoljnije cene stanova u odnosu na centar grada, a blizu su samog centra.

„U tim delovima grada potrebno je izdvojiti oko 300 evra ili postoji opcija udruživanja studenata gde će iznajmiti neki veći stan za 500-600 evra i podeliti cene troškova“, savetuje Marković.

Studenti ne treba da čekaju kraj septembra jer tad nastaje pik i gužva, jer što je ponuda manja, cene zakupa su više.

“Što je potražnja veća, izbor stanova manji, sve nas to dovodi do toga da cene stanova budu blago povećene, baš zato što imamo manji izbor stanova”, potvrdila je Marković.

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare