Za objekte bez okolne infrastrukture idealne su plastične septičke jame

kuća, kuća s dvorištem, eko kuća, paneli, solarni paneli, kuća sa solarnim panelima
Shutterstock/ star dezigner

Gradite kuću, vikendicu ili neki drugi objekat na lokaciji gde ne postoji kanalizaciona mreža? Treba da povedete računa o mnogim stvarima, a jedna od njih je način odlaganja otpadnih voda. Idealno rešenje u ovim slučajevima su plastične septičke jame. Među njima postoji podela i izrađuju se u različitim veličinama, tj. zapreminama. Kako odabrati onu koja najbolje odgovara vašim potrebama?

Odlaganje i delimično tretiranje otpadnih voda zahteva pažljivo planiranje. Ukoliko se niste do sad bavili ovim pitanjem, a postoji potreba da se ono reši, najbolje je da se posavetujete sa stručnjacima. Međutim, pre toga dobro bi bilo da znate po nešto o plastičnim septičkim jamama, kako biste imali ideju šta treba da tražite. Izgradnja objekata u oblastima koje nemaju razvijenu kanalizacionu infrastrukturu nosi sa sobom razne izazove. Osim što treba da razmišljate kako da praktično rešite problem otpadnih voda koje će se u objektu generisati, treba da povedete računa i o tome koje su posledice nepravilnog rešavanja ovog pitanja. Pri tome nije reč samo o zaštiti životne sredine, već i direktnoj zaštiti zdravlja ljudi – što uvek treba da bude na prvom mestu. Naime, otpadne vode ni u kom slučaju ne smeju doći u kontakt sa podzemnim vodama i izvorima čiste pijaće vode, bilo da se ona koristi za ljudsku upotrebnu ili se njome napaja stoka i zalivaju biljne kulture. Odlaganje i tretiranje otpadnih voda je veoma ozbiljan posao koji zahteva stručni nadzor i pravilnu postavku. Svako odstupanje i zanemarivanje pravila može dovesti do zagađenja pijaće vode što kao posledicu može imati širenje zaraze i slično. Da bismo ovo sprečili uvek treba da se pridržavamo propisa i pravila.

Plastične septičke jame služe da se u njima odlaže otpadna voda u ruralnim i udaljenim sredinama koje nemaju izgrađenu kanalizacionu mrežu. Kanalizacija i vodovod su tekovine civilizacije, koje nisu stigle u sve krajeve, te potražnja za plastičnim septičkim jamama itekako postoji.

Osnovna podela plastičnih septičkih jama odnosi se na to da li su one prelivne ili neprelivne. Drugi naziv za ovu istu podelu jeste protočne i neprotočne. Prelivne ili protočne plastične septičke jame imaju jedan ulaz i izlaz. U njima se taloženjem delimično tretira otpadna voda, odakle se ona odvodi drenažnim kanalima u zemlju. Ovaj tip plastične septičke jame ima otvor pomoću koga se ovaj proces odvija, tj. višak vode se preliva na mesta gde je to dozvoljeno. Prelivne ili protočne plastične septičke jame mogu imati više komora i izrađuju se u raznim veličinama tj. zapreminama. Drugi tip plastičnih septičkih jama su one neprotočne ili neprelivne. One imaju samo jedan ulaz. Tokom punjenja, dolazi do taloženja težih materija na dnu i izdvajanja viška vode i ulja na površini. Nakon što se napune, neophodno ih je isprazniti pomoću posebne cisterne za tu namenu. Praksa i upotreba će pokazati koliko je to često, što zavisi od veličine same plastične septičke jame, broja članova u domaćinstvu i brzine prikupljanja otpadne vode. Neprelivne plastične septičke jame koriste se kada ne postoji kanalizaciona mreža niti mogućnost odvođenja delimično prečišćene otpadne vode u zemljište. Ukoliko se u neposrednoj blizini nalazi podzemna voda ili izvor pijaće vode, neophodno je da sistem za skladištenje otpadne vode bude u potpunosti izolovan, te su u tim slučajevima idealne neprotočne plastične septičke jame.

Izbor veličine plastične septičke jame zavisi od individualnih potreba, veličine objekta i broja članova domaćinstva. Na primer, za četvoročlanu porodicu potrebna je septička jama kapaciteta od 3.000 do 5.000 litara. Pored plastičnih septičkih jama postoje i one od betona ili čelika, ali plastične sve više uzimaju primat jer su montažne, a njihov transport i montaža su jednostavni i brzi procesi.

Plastične septičke jame izrađuju se od kvalitetne, čvrste i postojane plastike. Kao takve, veoma su izdržljive i trpe pritisak spolja i iznutra. Polažu se u zemlju i zakopavaju, kako bi se sprečilo širenje neprijatnih mirisa. Plastične septičke jame koje imaju samo jedan ulaz, moraju imati odušak kako bi se eliminisao višak gasova stvorenih razgradnjom komponenata u otpadnoj vodi. Veoma je važno da materijal bude otporan na uticaje spolja i iznutra, kako bi se sprečila kontaminacija okolne sredine. Instalacija plastične septičke jame treba da se obavi u skladu sa zakonskim regulativima, tako da se i o tome treba dodatno informisati prilikom kupovine.

Prilikom izbora, kupovine i ugradnje plastične septičke jame, treba poći od mesta gde je izbor najveći, a kvalitet najviši. U našoj zemlji postoji više domaćih proizvođača plastičnih septičkih jama, a svi bolji su predstavljeni na veb-sajtu Oglasiko gde su pojedinačno prokazani modeli plastičnih septičkih jama sa detaljnim opisima karakteristika i okvirnim cenama, tako da je to mesto odakle treba krenuti u potragu. Proizvođači su uvek spremni da vam pruže savet i stručnu pomoć, naročito ako prvi put kupujete plastičnu septički jamu. Svaki teren i svaki projekat je priča za sebe, tako da će vam asistencija stručnjaka svakako biti neophodna kada je reč o izboru adekvatnog modela i veličine plastične septičke jame. Takođe, nakon odabira, budite bezbrižni, jer je reč o najboljim proizvođačima koji kupcima nude garanciju na svoje proizvode i isključivo nude provereni kvalitet na koji možete da se pouzdate u decenijama koje dolaze.

Izgradnja novog objekta i postavljanje prateće infrastrukture podrazumeva da neke stvari ne treba da popravljate ili menjate dugi niz godina. Tako je i sa plastičnim septičkim jamama koje samo periodično treba isprazniti pomoću specijalne cisterne.

M. K.