„Zahtevi“: Dok inženjeri CIP sede u zatvoru, njihov direktor ne može da vodi Komoru

Ekonomija 17. mar 202516:26 10 komentara
N1

"Bez obzira na stručnost, Slaven Tica je pristao na kompromise na koje nije smeo", smatraju "Zahtevi inženjera".

Neformalna grupa „Zahtevi inženjera“ koja okuplja više od 7.000 stručnjaka, kao neprihvatljiv ocenjuje predlog da direktor Saobraćajnog instituta CIP Slaven Tica treba da bude u Privremenoj upravi Inženjerske komore Srbije.

Kako su naveli, Slaven Tica je direktor CIP-a, čiji se inženjeri nalaze u zatvoru preko 100. dana, a da se on za sve vreme nijednom nije javno oglasio i zatražio da se brane sa slobode.

„Ali se sećamo da ste 1. novembra 2024. godine, kada je pala nadstrešnica, za Tanjug dali izjavu da nadstrešnica nije bila predmet rekonstrukcije“, podsećaju „Zahtevi inženjera“.

Povezane vesti

On kažu da je bez obzira na stručnost, Slaven Tica je pristao na kompromise na koje nije smeo.

„Da niste, možda mi ne bismo morali da se borimo za osnovna prava naših kolega inženjera, a vaših zaposlenih“.

Izabrali su samo dva člana sa naše liste, verovatno misleći da će time da nas “kupe”.

Inicijativa „Zahtevi inženjera“ poručuje da neće odstupiti od svojih principa borbe za depolitizaciju Inženjerske komore Srbije (IKS) i neće pristati na bilo kakve ustupke Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture (MGSI).

„Pokrenutom inicijativom ostvarili smo prvu pobedu – razrešen je Upravni odbor IKS, i sada treba da bude formirana privremena uprava Komore sa šest članova. Tri člana je delegirala Skupština Komore, dok tri člana treba da delegira MGSI. Mi smo jasno zahtevali da sva tri člana koja imenuje MGSI budu iz redova stručnjaka sa liste inicijative „Zahtevi inženjera“. To je bio jedini način da se osigura nezavisnost i profesionalnost privremene uprave i da se spreči dalji politički uticaj na rad Komore“, zaključuju „Zahtevi“.

MGSI je izabrao dva člana iz redova Zahteva, a kao trećeg je naveo Slavena Ticu.

Povezane vesti

Podsećamo, sredinom februara neformalna grupa „Zahtevi inženjera“ zatražila je da politika povuče iz struke i da Inženjerska komora Srbije (IKS) počne da štiti interese struke i inženjera, a ne, kako su naveli „političkih struktura“.

„Zahtevi“ su tražili da se promeni Statut udruženja po kome polovinu od 12 članova Upravnog odbora bira MGSI, kao i dva od tri člana Nadzornog odbora. Za ovu promenu neophodno je izmeniti i Zakon o planiranju i izgradnji.

Osim toga naveli su i „nepostojanje reakcije Komore na očigledne nepravilnosti u građevinarstvu“, a dodaju da su „porast korupcije i urušavanje zakonskih standarda rezultirali potpunim odsustvom zaštite struke i inženjera„.

Na sednici Komore 28. februara Upravni odbor Inženjerske komore Srbije (IKS) je razrešen u skladu sa članom 51. Statuta, jer nije usvojen Izveštaj o radu UO za period od 1. januara do 31. decembra 2023. godine.

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare