Zdravković: Zbog lošeg rukovođenja „pojeli smo“ jednu termoelektranu

Ekonomija 15. dec 202118:27 > 21:56
Selo Radan, sneg, zavejano, struja, žice
N1

Miloš Zdravković, stručnjak za energetiku i ekolog izjavio je da će Srbija, zbog lošeg rukovođenja u elektroenergetskom sistemu, potrošiti iznos koji bi bio dovoljan za izgradnju novog bloka termoelektrane (TE).

On je u Danu uživo N1 objasnio da se država već zadužila kod kineske banke i uzela 613 miliona evra za izgradnu Bloka B3 u TE u Kostolcu. „Mi smo u ovoj godini od septembra do sada 250 miliona evra uvezli struje, sada smo za tri dana potrošili 28 miliona evra. Po najoptimističnijim prognozama, u naredna tri meseca moraćemo da uvezemo struje za još 200 miliona evra, a po nekim ekonomistima čak još 250 miliona evra. Dakle, pojeli smo zbog lošeg rukovođenja jednu TE“, rekao je Zdravković.

Podsećamo, predsednik Vučić rekao je da je „kompletan sistem“ EPS, zbog kog su hiljade potrošača u nedelju ostale bez struje, „ispao“ zato što nadležni nisu vodili računa koliko je vlažan ugalj i „koliko blato može da ošteti svih šest blokova“ Termoelektrane Nikola Tesla (TENT).

„Morao bih da demantujem predsednika, vlažan ugalj ne može da utiče na rad TE, svaka TE projektovana je da radi 24 sata dnevno 365 dana u godini…Drugi deo, u vezi zemlje i blata je tačan, ali tu odgovornost ne snose inženjeri i radnici EPS-a…Odgovornost je na ljudima koji vode elektroprivredu, Ministrastvu energetike i ljudima koji koordiniraju sistemom“, naglasio je stručnjak za energetiku.

Upitan zašto je došlo do ispadanja sistema, Zdravković kaže da se polazi od toga da je pripremljena nekvalitetna ruda. Ukazuje na još jednu bitnu stvar:

Morate pikove proizvodnje da planirate prema iskustvima iz prethodnih perioda – letnjeg i zimskog, letnji je važan zbog upotrebe klima uređaja za hlađenje, a zimski zbog industrijske proizvodnje i grejanja, kaže.

Zdravković ističe i da na deponijama ispred TENT-a nije bilo uglja i da se on dovodi iz basena Kolubara, železnicom. „Sistem železnički dobro radi, ali ta ruda je loše pripremljena“, rekao je stručnjak i objasnio da je basen Kolubara polje za iskopavanje lignita, i da se taj ugalj priprema tako što se polje otkriva, pa se skida i grebe sloj zemlje i priprema da bageri priđu uglju.

To otkrivanje kopova i skidanje zemlje radi se 200 do 500 metara u dužinu i do 50 metara u dubinu da bi se došlo do kvalitetne rude.

Odgovornost na onom ko je dozvolio da u prvom kvartalu EPS izveze struju

„Sada se neko igrao velikim brojkama. U protelih godinu dana, imali smo na dnevnom nivou rasprave ministarstva energetike i rukovodstva EPS-a da li je EPS efikasan ili nije. Pretpostavljam da su u EPS-u hteli da postignu bolje rezultate, igrali su se kvantitetom“, rekao je Zdravković.

Povezane vesti

On je naglasio da je odgovornost za krizu koja je nastala na onom ko je dozvolio da u prvom kvartalu EPS izveze struju u iznosu od 70 miliona evra.

Zdravković je rekao da je EPS prodavao struju na međunarodnom tržištu po ceni od 48 do 60 evra po megavatu u prva četiri meseca ove godine. Kaže da smo tada imali viškove struje jer je zima prestala. Tada je, kako naglašava, trebalo razmišljati o novembru i decembru.

Pošto nemamo dovoljno kapaciteta za skladištenje struje i imamo samo jednu reverzibilnu elektranu, tada je trebalo da proizvodimo manje količine struje, a da ugalj lagerujemo na deponijama ispred TENT-a, a trebalo je i da se razrađuju kopovi, kaže Zdravković.

„Nisu vodili računa o kvalitetu, TENT je još u septembru počeo da radi sa 60 posto kapaciteta jer je počekala da dolazi nekvalitetna ruda. Oni su pokušali da je oplemene sa mazutom, ali to nije išlo“, naglasio je Zdravković.

Naglasio je i da su sada mnogo više cene struje nego kada smo je mi prodavali početkom godine i da sada ona iznosi 215 do 220 evra po megavatu, a to je cena fjučersa – za narednu godinu, a da ako kupujemo od danas za sutra ona iznosi 315 ili 320 evra. „Gubitak je očigledan“, kaže.

Zdravković iznosi računicu i da smo od septembra do decembra uvezli ukupno struje za 250 miliona evra.

On kaže i da se dugi niz godina zalaže da Srbija skine moratorijum na razvoj nuklearne energije u Evropi i dodaje da smo mi, uz Italiju jedini koji imamo takav moratorijum, a i Italijani su najavili njegov skidanje.

Kaže i da 10 zemalja EU na čelu sa Francuskom želi da stavi nuklearnu energiju na listu zelene energije. Ipak, kako dodaje Zdravković, planovi o nuklearkama su neka srednjoročna budućnost.

„Ne možemo da budemo veći katalici od pape, niko od nas ne traži da zaustavimo proizvodnju struje iz TE. Niko ne očekuje da teret energetske tranzicije snose siromašni, ostavlja nam s e rok 30-40 godina da izvršimo nereg traniziciju“, kaže on.