Marković i Vlaović: Gas će biti preskup čak i ako Rusi daju „prijateljsku“ cenu

Ekonomija 29. apr 202210:27 > 11:37 9 komentara

Nema sumnje da će gas koji će ubuduće plaćati građani Srbije biti skuplji, čak iako ga od Rusije dobijemo po „prijateljskoj“ ceni ili u Srbiju stigne preko Mađarske, saglasni su gosti Novog dana Željko Marković, stručnjak za energetiku kompanije Dilojt i novinar lista ''Danas'' Gojko Vlaović. Dodaju da je problem što je naš standard nizak pa će se svako poskupljenje jako osetiti, ali i uticati na poskupljenje struje, prehrambenih proizvoda...

Marković napominje da je pravo pitanje po kojoj ceni ćemo ugovoriti gas za sledeću sezonu, jer cene gasa na tržišti nikako više nisu iste, a prema trenutnim Srbija godišnje uveze gas u vrednosti od oko tri milijarde dolara.

Upitan da li ovaj energent možemo da dobijemo po povlašćenoj ceni na osnovu prijateljskih veza sa Rusijom, Marković objašnjava da „pouzdan partner“ ili „prijatelj“ u biznisu znači rabat pet do deset odsto.

Pročitajte još:

„Ako dobijete fantastičnu cenu znači da iza stoji nešto što ste platili, a što nije novac. Pretpostavljam da će cena biti niža od trenutnih cena na tržištu, jer se dogovara dugoročno“, dodaje Marković.

Novinar Danasa Gojko Vlaović veruje da će Srbija od Gasproma dobiti gas po povoljnijoj ceni nego neke druge evropske države, ali da je problem što će i ta cena biti previsoka, pa će Srbijagas morati da digne cene za maloprodaju.

On podseća da ugovor koji trenutno imamo sa Gaspromom ističe sredinom ove godine, a da smo prema njemu 1.000 metara kubnih gasa plaćali 270 dolara. Međutim, zbog krize u elektro-energetskom sistemu ove zime morali smo da kupujemo dodatne količine gasa, a njegova cena je bila oko 800 dolara za 1.000 kubika, kaže Vlaović pozivajući se na izjavu direktora Srbijagasa Dušana Bajatovića.

„Onog trenutka kada ovaj ugovor bude završen, mi ćemo morarati da pravimo novi. Ako sada uzimaju 800 dolara za dodatne količine, a cena gasa je od juče skočila 25 odsto, možemo očekivati da će ta cena biti znatno viša nego sada i neće biti povoljna“, objašnjava novinar Danaasa.

Premijer Bugarske upozorio je u četvrtak, posle obustave gasa iz Rusije, da će ta zemlja proveriti sve ugovore o dopremanju gasa trećim zemljama, aludirajući tako da bi Bugarska mogla da uzme gas namenjen Srbiji i Mađarskoj.

Marković kaže da bi u tom sčlučaju Bugarska dobila tužbu, a Srbija visoku odštetu, ali je problem što ako to urade mi nećemo imati gasa. Dodaje da količine iz skladišta Banatski dvor mogu da podmire potrebe za 20 do mesec dana.

I Marković i Vlaović slažu se da je izjava bugarskog premijera poruka Rusiji, a Vlaović dodaje da Sofija ocenjuje da može da izdrži do zime bez ruskog gasa, pošto je prošla grejna sezona.
Ali ako bugarskoj industriji bude nedostajalo gasa, neće imati drugi izbor nego da koristi gas namenjen Srbiji, napominje novinar Danas.

Kada je u pitanju snabdevanje preko Mađarske, on objašnjava da je to moguće, ali da je taj gas skuplji. „Moraćemo da plaćamo tranzit Mađarskoj. U slučaju Balkanskog ili Turskog toka ne plaćamo taj tranzit, nego mi naplaćujemo tranzit Mađarskoj. Izgubili bismo u tom segmentu“, kaže Vlaović.

Govoreći o alternativama ruskom gasu, gosti Novog dana slažu se da je o tome trebalo razmišljati ranije – od izgradnje terminala za tečni naftni gas do proširenja skladišta Banatski dvor.

Kako kažu, gas je moguće zameniti drugim energentima – u toplanama mazutom, za domaćinstva – strujom ili čvrstim gorivom, ali sve to će uticati na elektro-energetski sektor, a struja će u svakom slučaju biti skuplja sledeće grejne sezone.

Marković napominje da nije problem u količni električne energije, već u njenoj ceni, a Vlaović podseća da su nadležni već najavili poskupljenje struje, a on očekuje da se to desi tokom leta „kada je narod na odmorima“.

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare