Život na veresiju - moraju da pozajmljuju da bi kupili hranu i platili račune

author
Miloš Đošić
14. jan. 2023. 19:23

Standard nekih građana Srbije je do te mere pogođen poskupljenjima, da novac pozajmljuju da bi platili osnovne troškove - hranu i račune, pokazuje anketa časopisa Nova ekonomija. Kada ugase televizor i uhvate se za džep, građanima nije jasno - gde se sakrio ekonomski tigar?

Onaj ko je kupovao ogrev u decembru, za to je plaćao duplo više nego lane. Hrana je poskupela 24 odsto, najviše sir i jaja preko 40 odsto, ali i riba, meso, voće i povrće. Kirije su skočile za skoro 28 odsto.

Pitali smo građane - jesu li pozajmljivali novac da prebrode krizu?

"NIsmo u situaciji da se zadužujemo, ali u komšiluku znamo mnogo njih koji se zadužuju."

"Mi smo penzioneri i dalje radimo, zato nismo morali da se zadužujemo."

"Sad smo podigli da bi renovirali kuću, ali nismo osetili neku teškoću. Podigli smo kredit, ali iskreno ne znam kako to funkcioniše, jer ga ne plaćam ja."

"Imao sam sreću da ne mogu da se zadužim, jer sam penzioner. Nemam čime da se zadužim."

"Sa tim povećanjem koje smo dobili, ne možemo da kupimo ni osnovne namirnice koje su neophodne za svakodnevni život, tako da o nekim kreditima nema govora."

"U bilo kom smislu zaduživanje u Srbiji nije poželjno, a nije ni pametno. Vi možete da pozajmite novac, ali, u svakom trenutku treba da imate odakle da ga vratitie", rekli su građani sa kojima smo razgovarali.

Ipak, neki više nisu mogli da stežu kaiš, pa su bili prinuđeni da traže pozajmice od prijatelja, rođaka ili banke - pokazala je anketa Nove ekonomije.

1663263631-BG-DOZVOLJENI-MINUS-TDV20220915-144402859.mxf_.00_02_39_15.Still003-1024x576.jpg
N1 | N1



"Građani su pisali da uglavnom pozajmljuju za račune, za osnovne životne namirnice, za kupovinu hrane, za plaćanje kirija. Bilo je i onih koji su pisali da pozajmljuju za belu tehniku ili za neke popravke u kući, kao i onih koji su pisali da se zadužuju za školovanje studenata", navela je Nevena Petaković iz Nove ekonomije.

A i zaduživanje kod banaka je sve skuplje i skuplje, jer kamate samo rastu.

"Kamatne stope nisu prestale sa rastom, one će nastaviti da rastu, verovatno nešto usporenijim tempom, nego što je to bilo u prethodnih godinu dana, što znači da će i troškovi otplate kredita biti veći nego sada, za one koji budu uzimali buduće kredite", ističe Mihailo Gajić iz organizacije Libek.

A presek stanja za prošlu godinu, prema podacima Kreditnog biroa Udruženja banaka Srbije, pokazuje da su gotovinski zajmovi celokupnog stanovništva porasli za 6,2 odsto, na 5,6 milijardi evra.

Teme

Koje je vaše mišljenje o ovoj temi?

Pridružite se diskusiji ili pročitajte komentare

Pratite nas na društvenim mrežama