Nije kasno da građani odjave “nepostojeće stanare” za koje su stigla obaveštanja o izborima, kaže programski direktor Crte Raša Nedeljkov. Objašnjava da građani uz dokaz o vlasništvu stana u policijskim stanicama mogu da traže ko je sve prijavljen na njihovoj adresi.
“Ukoliko se na toj adresi nalazi neko za kog ne znaju ko je, ili ne treba više da bude tu, podnosi se zahtev istoj policijskoj upravi da se ta osoba pasivizira iz prebivališta”, rekao je Nedeljkov u Novom danu na N1.
Što se tiče ažurnosti biračkog spiska, kako kaže, građani imaju mogućnost do srede u ponoć da se obrate Ministarstvu državne uprave i lokalne samouprave (MDULS) ili lokalnoj samoupravi da izmene podatke ako je potrebno.
Nedeljkov dodaje da svaki peti građanin misli da je obavezno da ponese sa sobom obaveštenje da bi mogao da glasa, ali to nije tačno.
Kako proveriti da li je preminuli član familije “glasao”
Za svakoga možete da proverite da li se nalazi u biračkom spisku preko sajta MDULS ako imate njihov JMBG ili broj lične karte, govori Nedeljkov.
Ako se preminuli član familije nalazi u biračkom spisku, sa umrlicom podnosite zahtev lokalnoj samoupravi da se iz njega ukloni, objašnjava.
“Ukoliko želite da proverite da li je neko glasao u ime umrlog lica, nakon izbora obratite se RIK-u pisanim putem, sa skeniranom ili fotokop ličnom kartom i RIK će vam odgovoriti da li je neko 3. aprila glasao u ime osobe za koju ste poslali zahtev”, rekao je on.
Kaže da je RIK u obavezi da odgovori da li je neko glasao u vaše lično, ili u ime člana porodice za kog ste poslali podatke.
Prema njegovim rečima, Crta pokušava godinama da natera državu da omogući reviziju, odnosno proveru biračkog spiska.
Deo odgovornosti je na građanima, jer neažutnosti nastaju kada se promeni mesto stanovanja a ne zabeleži se promena prebivališta, kazao je.
On dodaje da je prema istraživanju Crte jedan odsto građana u Srbiji dobilo pozive na adrese za lica koja ne znaju ko su, dva odsto dobilo je pozive za preminula lica, a tri odsto za ljude koji su ranije živeli na tim adresama, i nisu se odjavili.
Najproblematičniji je slučaj kada neko premine a još uvek se nalazi u biračkom spisku, kaže Nedeljkov i dodaje da za to “ne postoji nikakvo opravdanje”.
Na pitanje da prokomentariše izjavu presednika Aleksandra Vučića, koji je vesti o tome da na adrese stižu pozivi za nepostojeće birače kazao – “i šta s tim”, Nedeljkov kaže da Vučić “očigledno ima visok prag tolerancije za neažurtnost”.
“‘Pa šta’ ako imamo mrtve u biračkom spisku je loša stvar za ministarku državne uprave i lokalne samouprave”, rekao je Nedeljkov.
Upitan da prokomentariše izjave predstavnika vlasti da je birački spisak “nikad ažurniji”, kaže da ta tvrdnja ništa ne znači.
“Ili je birački spisak ažuran ili nije. To da je ‘najažurniji’ ne znači apsolutno ništa”, kazao je on.
Nedeljkov smatra da je neophodno uraditi reviziju biračkog spiska i da je sada trenutak da se to traži.
“Sada je prilika, kada se biraju predstavnici narodne skupštine, hajde da kao građani uputimo poruku političkim strnkama – hoćemo da birački spisak bude bolji, hoćemo da omogućite nezavisnu međunarodnu proveru biračkog spiska”, rekao je.
Sve o izbornoj kampanji i aktivnostima kandidata, stranaka i koalicija čitajte na našoj stranici Izbori 2022.
Koje je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare