
Udruženja, organizacije i pojedinci koji rade u oblasti umetnosti i kulture u Srbiji odlučili su povodom Međunarodnog praznika rada 1. maja da ukažu na nefunkcionalni i nepravedni sistem koji je, u nastaloj pandemiji koronavirusa, brutalno ponizio i isključio sve radnice i radnike u polju umetnosti i kulture.
"Tražimo da se hitno sprovedu mere ublažavanja posledica krize za hiljade umetnika i kulturnih radnika i njihovih porodica kroz hitnu realizaciju finansijske pomoći svim samostalnim umetnicima i samostalnim stručnjacima u kulturi u iznosu od po 30.000 dinara neto", naglašeno je u zajedničkom saopštenju.
"Tražimo da se sprovedu mere ublažavanja posledica krize i kroz realizaciju godišnjih konkursa za projekte po ubrzanim procedurama u Ministarstvu kulture, Sekretarijatu grada Beograda i drugim gradskim i pokrajinskim Sekretarijatima, kao i kroz zagarantovanu isplatu minimalne zarade, u iznosu od 30.000 dinara neto mesečno za sve u sektoru kulture koji rade u nesigurnim uslovima", navodi se u saopštenju.
Upućen je poziv svim zaposlenima "u javnom sistemu kulture da dignu glas protiv nepromišljenog izlaganja riziku na radnom mestu koje dolazi kao kruna dugogodišnjeg uništavanja svakog profesionalnog i društveno-odgovornog rada u javnim institucijama kulture".
Zajedničko saopštenje potpisali su Asocijacija Nezavisna kulturna scena Srbije (NKSS), Udruženje likovnih umetnika Srbije (ULUS), Savez udruženja likovnih umetnika Vojvodine (SULUV), Stanica Servis za savremeni ples, Granski sindikat kulture, umetnosti i medija "Nezavisnost", Međunarodno udruženje likovnih kritičara AICA – sekcija Srbija, Srpski PEN Centar, Udruženje filmskih glumaca Srbije (UFGS) i Udruženje kompozitora Vojvodine (UKV).
Koje je vaše mišljenje o ovoj temi?
Pridružite se diskusiji ili pročitajte komentare