Kada je svanulo jutros iznad Crkve Svetog Marka, stigla je vest iz Ljubljane da nas je napustio Bora Đorđević. Rok novinarka Jadranka Janković navela je da ju je vest o smrti frontmena Riblje Čorbe rastužila i da se više "neće roditi takav čovek".
„Čovek je na prvom mestu bio pesnik, zatim veliki autor uz čije numere smo svi odrastali, sa kojima smo plakali, venčavali se… Jednostavno imali smo ih u svim sferama našeg života i bar je moja generacija odrasla na Ribljoj čorbi i nisi mogao da zamisliš ekskurziju ako neko ne zna da odsvira bar dve pesme na akustičnoj gitari od Riblje čorbe“, navodi novinarka Janković.
Kako kaže, uz dužno poštovanje svim autorima, smatra da će se teško naći čovek koji će napisati pesmu kao što je „Pogledaj dom svoj anđele“ i druge hitove Riblje čorbe.
Bora Đorđević bio je poznat još dok je bio u grupama Suncokret i Rani mraz.
„Pamtim taj period, igrom slučaja, zato što je bio zaljubljen u najlepšu devojku u kraju i dolazio u seliter u Ljermontovoj u kojem sam ja živela i donosio cveće. Onda smo mi svi kao klinci trčali za njim. Tad je bio u Suncokretu, i već tad bio poznat, naravno ne toliko kao kad je bio u Ribljoj čorbi“, ističe.
Kako kaže, u vreme Jugoslavije, Riblja čorba je jedan od bendova koji je mogao da napuni svaku halu.
„Za ove novije generacije kada danas kažeš od Vrdara pa do Triglava to je možda čudno, ali u to vreme se to podrazumevalo i ta karijera nije bila tek tako napravljena. U vreme stare Jugoslavije morao si da se dokažeš. Njihovi albumi su prodavani na stotine hiljada primeraka, kad su svirali – hale su bile rasprodate“, naglašava.
Ističe i to što je Bora Đorđević izlazio na binu bez obzira na bolest.
„Činjenica da je taj čovek do kraja, čak teško bolestan, izlazio na binu i pravio koncerte i posvećivao se publici, iako fizički nije bio dobro, dovoljno govori da je on bukvalno živeo za rokenrol. Nije to morao da radi u tim godinama, nije morao da radi bolestan – on se peo na binu do kraja, dok je imao snage i u telu, a i u glavi“, navodi.
Na Ribljoj čorbi, kaže, odrasle su čitave generacije, kao i rok bendovi.
„Bijelo dugme, Azra, Parni valjak i Riblja čorba – to je neka ta slavna četvorka koja je postavila temelje nekog rokenrola u staroj Jugoslaviji na koji su odrasle čitave generacije. Ja sam imala tu sreću da sam radila neke festivale na kojima je Riblja čorba nastupala, u publici se se videle po tri generacije da su dolazile da slušaju“, ističe.
Priseća se i da je Bora spasio kako kaže Zaječarsku gitarijadu, najstariji rok festival na Balkanu.
„Svojevremeno kada su hteli da zaustave Zaječarsku gitarijadu i da jednostavno festival prestane sa radom, Bora Čorba je bio taj koji je uzeo kamion, doneo lokalno zvučenje, popeo Riblju čorbu i svirao za ljude okupljene samo da se festival ne prekine. Tako mi danas imamo festival koji postoji 57 godina. Znači Bora nije bio samo frontmen, samo pevač, samo pesnik, samo šef Riblje čorbe u toj nekoj varijanti. Bora je bio čovek koji je sa svojom idejom i sa svojim talentom išao ispred svog vremena, a opet na pravi način je sagledavao svu situaciju oko sebe, bilo političku, bilo životnu i kroz svoje stihove na pravi način prenosio sve ono što mi mislimo. Sve što sam ja ikada pomislila Bora je pretočio u stihove i reči“, navodi.
Govoreći o njegovim političkim stavovima, Jadranka Janković ističe:
„Da budem iskrena, ja se sa nekim njegovim stavovima nisam lično slagala, ali to je njegovo pravo. Svako od nas ima pravo da ima svoj politički stav, svako ima pravo da odlučuje o svojoj karijeri, svako ima pravo da vuče poteze koje želi. On je jasno iskazao svoj politički stav i stajao iza svojih reči, tako da je po meni bio i u tome iskren i mnogo pošteniji od nekih koji su neutralni, a u stvari, mislim, na druge načine, dospevaju do tih istih političara zarad nekih više interesa.“
Koje je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare