Profesori Filološkog fakulteta Univerziteta u Beogradu Kornelija Ičin i Mihajlo Pantić složno su u Novom danu bili protiv odluke Ukrajine da iz školskog programa izbaci roman ruskog pisca Lava Tolstoja "Rat i mir", ali i protiv "ukidanja" ruske umetnosti uopšte. Pantić kaže da "niko normalan ne može biti za tako nešto", dok Ičin kaže da se kultura "ne može ukinuti".
Prema rečima Pantića, „svako ko iole razmišlja ne može da ima razumevanja“.
„Ta dela nisu promenila svetsku kulturu, nego je utemeljila, kad to uzmete, onda šta ostane od kulturne i kreativne, najplemenitije supstance, šta ostane čoveku“, kaže on.
On to, dodaje, „ne vidi kao moralno pitanje“.
„Nego vidim kao izraz jedne paranoje koja je uhvatila svet i u kojoj se ne zna šta je levo, šta je desno, koji princip, koji kriterijum vlada, niko normalan ne može biti za tako nešto“, kaže on.
Ističe da to može da se uradi institucionalno, ali da ljudi imaju sva ta dela u svojim bibliotekama, te da to „ne može daleko da dobaci“.
Kako kaže Ičin, „ovo su političke odluke“.
„Ne može se kultura ukinuti“, kaže.
Dodaje da je pitanje „da li se ona zaista odbacuje“.
„I dalje se čitaju ruski pisci, i dalje se izvode dela… Pojedine institucije trpe uticaj, očito nisu u stanju bili da odbrane ideju humanističku, kulture, proučavanja književnosti, ruske umetnosti“, kaže.
Na pitanje dokle će to trajati, ona kaže „dok određene instance ne kažu ‘e sad može'“.
„To jeste problem ropstva čovekovog i slobode, to jesu kategorije o kojima razmišlja ruska kultura. Birokratska svest uzela je primat nad kulturom“, kaže ona.
Pantić kaže da „ovo nije borba protiv ruske kulture, nego borba protiv kulture“.
Na pitanje kako bi reagovali da se donese takva odluka na fakultetu na kom rade, Ičin kaže da je za nju to „nemoguće“.
„Zato što je to pitanje da li ću onda biti na fakultetu ili ne. Mi smo ti koji pravimo program i nezamisliva mi je ta situacija“, kaže ona, a Pantić dodaje da se slaže sa njom.
Koje je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare