Kritike umetnika na konkurse Ministarstva: Novac dodeljuju netransparentno i „prema simpatijama“

Kultura 11. avg 202421:04 5 komentara

Čemu služe konkursi Ministarstva kulture za projekte u umetnosti? Ako se pitaju umetnici – novac se dodeljuje netransparentno, prema "simpatijama", i više liči na ruganje stvaraocima. I tako iz godine u godinu. Nakon višemesečnog kašnjenja, Ministarstvo kulture objavilo je rezultat konkursa za likovnjake i odmah su krenule da se nižu kritike umetnika, a pokrenuta je i peticija kojom se traži smena ministra i gradske sekretarke.

Potpuna nebriga za savremeno stvaralaštvo – tako ocenjuje rezultate republičkog konkursa za oblast vizuelnih umetnosti deo likovnjaka, i ne samo onih koji su za sredstva konkurisali. Ove godine odbijeni su godišnji programi više uglednih beogradskih galerija, dok su podržane brojne lokalne umetničke kolonije.

Odbijena je opet galerija HAOS koja 30 godina postoji na sceni, a vlasnica galerije Borka Božović smatra da je to zato što program ovog prostora podržava SBB. Odbijen je opet i SULUJ, savez udruženje likovnih umetnika Jugoslavije, i jedna od retkih galerija koje vodi civilni sektor, a koja takođe postoji tri decenije.

„Mi već godinama ne uspevamo da zaposlimo niti jednu osobu koja bi bila na plati, prostor vodimo volonterski, smenjujući se, jako je teško da rad u takvim uslovima opstane“, kaže Milan Đorđević, sekretar SULUJ-a, saveza udruženja likovnih umetnika Jugoslavije.

A iz godine u godinu je i sve gore, konkursi kasne, sredstava je sve manje, proces je sve netransparentniji, navode umetnici sa nezavisne scene i dodaju da sagovornika u vlasti – nemaju.

Uprkos i protestnim akcijama, ove godine rezultati konkursa u nekim umetničkim oblastima nisu bili objavljeni ni nakon što se ušlo u drugu polovinu godine, a presedan je da gradski konkurs u Beogradu još uvek – nije ni raspisan.

„Veliki broj stvaralaca i organizacija nije imao priliku da obezbedi sredstva, što je veliki udarac na umetničku produkciju grada. U čitavoj prvoj polovini 2024 rad je bio onemogućen“, kaže Milica Pekić, istoričarka umetnosti.

„Nismo ove godine imali ni gradski konkurs, pa ako ostanete bez sredstava od ministarstva, ostavljeni ste u potpunosti bez pomoci“, kaže Nemanja Nikolić, docent FLU.

Jedna od članica komisije Jelena Medaković, direktorka muzeja Grada Beograda za N1 rekla je da nije bilo ničega tendencioznog u odlukama komisije.

„Ove godine više pažnje usmereno je na kolonije i manje gradove, a ne samo Beograd, jer je to konkurs za celu Srbiju. Beogradske galerije i udruženja mogu da se jave i na gradske i druge konkurse, ne zavise samo od ovog“, kaže članica komisije Jelena Medaković.

„Mogu samo da pitam koji su to konkursi? Ako grad nije raspisao konkurs onda drugi konkursi praktično ne postoje“, kaže Nemanja Nikolić.

Ovakvom politikom, smatraju umetnici, konkursi postaju instrument diskriminacije. Zbog toga je Asocijacija Nezavisna kulturna scena Srbije upravo pokrenula i peticiju za smenu ministra kulture i sekretarke za kulturu Gradskog sekretarijata Beograda.

„Apsolutno je reč o planskom urušavanju kulture!“, kaže Nemanja Nikolić.

„Deluje da to polje kao polje slobode i društvene kritike nije polje u koje aktuelna vlast smatra da treba investirati“, kaže Milica Pekić.

A kultura, podsećaju umetnici, u svakoj državi bi trebalo da bude polje investicije, a ne – trošak.

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare