Nedovršeno Betovenovo delo oživljeno pomoću veštačke inteligencije

Kultura 03. sep 202120:54 5 komentara
Freeimages.com

Gijom Berni polako podiže dirigentsku palicu i orkestar počinje da svira pred publikom koja pokušava da prepozna Betovenov rukopis u melodiji koja odjekuje dvoranom.

Publika u Lozani došla je da čuje interpretaciju dela nadahnutog notama genijalnog nemačkog kompozitora, verovatno fragmentima njegove Desete simfonije, dovršene uz pomoć veštačke inteligencije, samo nekoliko sati pre nego što je partituru izveo orkestar Nexus.

„Vreme je za fotokopiranje i odlazak na web, radićemo na ovom neviđenom delu, a uvečer je koncert“, objasnio je dirigent za agenciju AFP, samo nekoliko sati pre predizvođenja BeethovANN 10.1.

„ANN“ se odnosi na engleski akronim za Artificial Neural Network, jedan od oblika veštačke inteligencije.

„Ne znamo kako će ispasti. Postoji nepredvidiv aspekt, ali rezultat nije bitan, već proces“, naglasio je.

Iza BeethovANN 10.1 stoji Florijan Kolombo, violončelista koji se godinama bavio podučavanjem mašine da komponuje poput jednog od najvećih muzičara u istoriji.

U četvrtak je Kolombo otvorio datoteku Simfonije 10.1 na velikom ekranu i jednim klikom generisao konačnu partituru za kompoziciju koja traje oko pet minuta.

Nakon nekoliko harmonijskih prilagođenja Gijoma Bernija, celo delo je iste večeri odsvirano publici.

Kolombo, informatičar na prestižnoj švajcarskoj politehničkoj školi u Lozani, najpre je stvorio veštačke neuronske mreže sa 16 Betovenovih gudačkih kvarteta i njihovom posebnim akordima i zatim ih zadužio da iz fragmenata komponuju ono što bi mogla postati Deseta simfonija.

Za one koji će u tome videti uvredu za Betovena, Berni ima spreman odgovor: „To nije bogohulno. Kompozitori tog doba su bili avangardni. Uvek su istraživali nove načine“.

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare