
Palata "Atina", stambeno-poslovna zgrada na Terazijama nastala početkom 20. veka, svoj naziv duguje kafani, a kasnije poslastičarnici, koja se nalazila u prizemlju zgrade. Pripadala je dvorskom kuvaru kralja Petra I Karađorđevića, Antoniju di Franku, a danas je ona spomenik kulture od velikog značaja, pod zaštitom Zavoda.
Sagrađena je 1902. godine za trgovca Đorđa Vuča. Prethodno, na tom mestu nalazila se kuća podrumdžije Jankovića koji je držao kafanu pod nazivom „Kod dva tigra“.
Kada je Đorđe Vučo otkupio kafanu, iznad vrata okačio je nov naziv – „Atina“, koja ga je podsećala na korene, piše Politika.
Nakon četiri godine, stara zgrada kafane je srušena, kako bi se izgradila nova – „Palata Atina“.
Zgrada je stilski koncipirana u stilu akademizma, a ornametni ukrasi skoncentrisani su oko ulaza i prozorskih okvira. Značajan naglasak predstavlja i stilizovano polje u zoni atike na kom je izložen grb, navodi se na sajtu Zavoda.

U novoj, raskošnoj zgradi prvo je otvorena, umesto kafane – poslastičarnica „Atina“, a u prvi komšiluk se uselio dvor zbog uređenja Starog zdanja namenjenog za miraz prestolonasledniku Aleksandru za venčanje sa rumunskom princezom.
Nakon Drugog svetskog rata, „Atina“ je oduzeta porodici Vučo, „po ustaljenoj recepturi i uz obrazloženje u kom je spomenuta saradnja sa nenarodnim režimom“, piše Politika.
Poslastičarnicu je preuzeo sicilijanski poslastičar Antonio di Franko koji je bio i dvorski kuvar kralja Petra, pa je jedno vreme, u međuratnom periodu, ovaj ugostiteljski objekat nosio naziv „kafe Difranko“.
U poslastičarnici se služila boza i limunada uz žito sa šlagom ili alvu. Desni deo prizemlja bio je rezervisan za poslastičarnicu, a u levom nalazio se „radničko-službenički restoran“.
Poslastičarnica je vremenom ponovo postala restoran, a ugled „Atine“ je porastao zatvaranjem kafane „Koloseum“ koja se nalazila u komšiluku, piše Politika.
Na svakom spratu bila su pod dva stana, a u dvorišnom krilu nalazile su se pomoćne prostorije lokala u prizemlju, odnosno restorana. U zgradi je tridesetih godina bio smešten i Dom osiguravajućeg društva „Šumadija“, navodi Zavod za zaštitu spomenika kulture.
Palata “Atina” ući će zauvek u legendu kada je početkom 1970-tih, na mestu poslastičarnice, „PKB“ otvorio najpre ekspres-restoran, a zatim 1981. godine jednu od prvih picerija u Beogradu.
Palata „Atina“ utvrđena je za kulturno dobro 1968. godine, a 1983. za kulturno dobro od velikog značaja.
Koje je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi ko će ostaviti komentar!