Tamara Rađenović: Opera se oduvek smatrala elitističkom umetnošću, treba je približiti mlađima

Kultura 12. dec 202422:17 14 komentara

Mlada crnogorska umetnica - operska pevačica, sopranistkinja Tamara Rađenović gostujući u "360 stepeni", navela je da joj je ideja da kroz klasičnu muziku dođe do šireg auditorijuma i internacionalne publike. Tamara je jedna od 30 najperspektivnijih i najuticajnijih ličnosti mlađih od 30 godina u Evropi u kategoriji "Umetnost i kultura" po izboru magazina Forbes. Poslednja je učenica operske dive Monserat Kabalje i jedina sa ovih prostora koja je završila prestižni londoski “Kraljevski muzički koledž”.

“Dolazim iz porodice matematičara i inženjera, nemamo operske umetnike u porodici. I sebe sam zamišljala da ću verovatno upisati PMF, ali je potajno u meni tinjala želja da se bavim nečim što je kreativno, što uključuje scenski nastup”, rekla je Rađenović za N1.

Ona je ispričala da je tokom prve godine srednje škole odlučila da će njen put obrazovanja biti solo pevanje, jer je, kako kaže, bila oduševljena operom „Karmen“. Nekoliko godina kasnije, diplomirala je solo pevanje na prestižnoj muzičkoj akademiji u Londonu.

“Kad ste mladi, puni ste elana, razmišljate da možete da osvojite svet. I to je možda nešto što je tada kod mene bilo prisutno. Sa 17 godina sam otišla na audiciju i nekako sam znala da ja to mogu. Nije postala doza sumnje da se to neće desiti”, rekla je.

Četiri godine je sarađivala sa operskom divom, Monserat Kabalje.

“To je bila posebna čast i prvilegija. Sećam se jednog momenta kad je imala koncert u areni, pre nego što sam je uopšte upoznala. Jako sam želela da je upoznam, čak sam je čekala i ispred hotela do kasno, ne bi li se pojavila. I eto, pazi šta zeliš, možda se i ostvari! Posle sam primljena na njen master klas – to nije naplaćivala, prosto ste morali da joj se svidite. Ona čuje vaše snimke i pozove vas ili ne“, navodi ona.

Tamara ističe da je imala i trenutke u kojima se pitala da li želi da ostane u profesiji.  “Shvatite da je glas nepredvidiv instrument, vežbate ga svaki dan, imate rutinu. I pored toga, ne mora da znači da će na koncertu biti kao kada vežbate u svojoj sobi ili sali“, rekla je.

Ističe da joj je ideja oduvek bila da kroz klasičnu muziku dođe do šireg auditorijuma I internacionalne publike. „Glas koji proizvodite dolazi iz vaše duše, to je vrlo intimno i samim tim želite potajno da se svima svidite i da to bude najbolje“, kazala je.

Dva puta nastupala u Karnegi holu, a njeni koncerti su koncipirani tako da je prvi deo posvećen klasici, a drugi deo melodijama koje su poznate široj publici, kao što su numere iz filma „Kum“. Njeni koncerti, kako kaže, nisu standardni koncerti klasične muzike, već se trudi da od koncerta napravi „priču, ili kao da ste ušli u neki film“.

“Opera se oduvek smatrala elitističkom umetnošću – ljudi koji slušaju operu i klasičnu muziku su obrazovani ljudi. Ipak, mislim da moramo nekako da se približimo i mlađoj publici”, zaključuje.

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare