Tiago Stanković jedan od dobitnika Evropske nagrade za književnost

Kultura 18. maj 202117:38 > 17:44 7 komentara
Ivan Dinić/Nova

Dejan Tiago Stanković, autor romana "Zamalek", jedan je od 13 dobitnika Evropske nagrade za književnost za 2021. godinu, saopštila je danas komisija koja dodeljuje te nagrade.

Nagrade Evropske unije za književnost dobilo je ove godine 13 autora iz 13 zemalja.

POVEZANE VESTI

Ova nagrada dodeljuje se autorima i izvan EU, tačnije odnosi se na 41 zemlju koja učestvuje u programu Kreativne evrope. Namenjena je novim književnim talentima, a za cilj ima i podsticanje interesovanja za književnost na različitim jezicima, navodi se na sajtu te nagrade.

Laureata za svaku zemlju birao je nacionalni žiri koga su činili stručnjaci u oblasti književnosti i izdavaštva. U žiriju koji je odlučivao o tome koje će se knjige iz Srbije naći ove godine u konkurenciji bili su Bora Babić, Ivan Bevc, Ana Pejović i Nenad Šaponja.

U užem izboru za ovo priznanje, pored Dejana Tiaga Stankovića, iz Srbije su bili i Filip Grujić („Podstanar“), Zvonka Gazivoda („Hostel Kalifornija“) i Savo Stijepović („Prekrasne ruševine“).

Nagrada Evropske unije za književnost ustanovljena je 2009. godine, a laureati, osim novčane nagrade, dobijaju i podršku fondova za prevođenje na druge jezike i promociju u drugim zemljama.

„EU nagrada za književnost promoviše izvanrednu kreativnost i različitost savremene evropske književne scene. Ogromna vrednost književnosti sada je vidljivija nego ikada ranije. Posle više od godinu dana života pod senkom korone, knjige su postale neophodne. Čestitke dobitnicima“, rekla je evropska komesarka za inovacije, kulturu i obrazovanje Marija Gabrijel.

Dejan Tiago Stanković je „Zamalek“, sa podnaslovom „roman o kismetu“ smestio u Kairo, u četvrt izniklu na rečnom ostrvu u Nilu, a radnja se vrti oko antikvarnice koju vode pomalo kontroverzni egiptolog Kosta i njegova poćerka Arna sve dok njega ne stignu gresi iz prošlosti. Roman je ujedno i „nekakav uvrnuti bedeker o Egiptu“, kako to kaže reditelj i pisac Goran Marković, sa opisima čudnih običaja, iz kog počinje da izranja priča sa „svojim junacima, njihovim neobičnim pojavama i zanimljivim biografijama“.

„Ako je o Aleksandriji najbolju belešku napravio Lorens Darel, onda je, na sličan način, kroz uzbudljive sudbine svojih junaka i neobične trenutke iz njihovih života u kvartu Zamalek, Dejan Tiago-Stanković ovekovečio Kairo“, dodao je Marković.

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare