Božićno priznanje

Lični stav 07. jan 202509:28 5 komentara
N1

Prije par dana sam dobio neočekivanu poruku od jednog beogradskog studenta s kojim se u posljednje vrijeme intenzivno dopisujem. Pisalo je kratko „Razotkrili su nas!“, a uz poruku se nalazio link na članak objavljen 4.1.2025. u tabloidu „Novosti“ (da ne bi bilo zabune, ne radi se o Novostima u izdanju Srpskog narodnog vijeća, u kojima sam nedavno izjavio da je ustaški pozdrav „Za dom spremni“ protivan hrvatskom Ustavu). Članak koji mi je poslao student u linku nosio je naslov “SADA JE SVIMA SVE JASNO! HRVAT NA N1 I DAJE UPUTSTVA STUDENTIMA”, a u tekstu se na moje zaprepaštenje nalazilo moje ime i prezime sa slikom!

*Autor teksta je profesor Pravnog fakulteta u Zagrebu Aleksandar Maršavelski

Aleksandar Maršavelski
Sandro Lendler

Nakon toga mi je isti student poslao linkove i na druge režimske medije sličnih naslova i tekstova o mom nedavnom intervjuu na N1: „Hrvat došao na N1 i daje uputstva studentima“, „Uigrana akcija Hrvata i Šolakovih medija: Dok šire paniku i strah u Srbiji, savetuju studente da zovu strance u pomoć“ (Informer), „Hrvat došao na N1 i daje uputstva studentima: Studenti da nastave blokade, Vučić je u problemu“ (B92) i dr. Nakon što sam to sve vidio, odgovorio sam studentu kratko: „Jesu!“.

Sada kada je svima sve jasno, želio bih ipak ovdje pojasniti svoju ulogu u studentskim protestima kako ne bi ostali zakinuti oni kojima nije sve do kraja jasno, premda je svima sve jasno. Manje je poznato da sam se davne 2009. godine pridružio blokadi Filozofskog fakulteta u Zagrebu i da sam tada bio jedan od glavnih autora sada već čuvene „Blokadne kuharice“, ali kako smo u plenumu glasali da će autori ostali anonimni, u njoj nema moga imena.

Dvije godine kasnije odlučio sam prevesti „Blokadnu kuharicu“ na srpski pa kad sam završio prijevod poslao sam Centru za liberterske studije u Beogradu pod naslovom „Blokadna kuvarica“. Dopao im se tekst i rekli su da će ga objaviti, ali uz uvjet da me ne navode kao prevoditelja jer su rekli da je moj prijevod s hrvatskog na srpski bio katastrofalan. Dali su ga na lekturu te je objavljen 2011. kao „Blokadni kuvar“, bez navođenja imena prevoditelja (u impressumu se spominje samo lektorica). Ipak, da me ne bi posve isključili iz cijele priče, rekli su da će u svaki primjerak „Kuvara“ ubaciti papirić s mojim kontaktom da me studenti mogu kontaktirati ako im nešto ne bude jasno. Ja sam mislio da je svima sve jasno kada čitaju „Kuharicu“ odnosno „Kuvar“ i da me nitko neće nikada kontaktirati oko toga.

Međutim, prevario sam se. Nakon fizičkog napada na studente Fakulteta dramskih umetnosti (FDU) u Beogradu koji su 22.11.2024. tražili odgovornost za tragediju u Novom Sadu, počeo mi se javljati student s početka ovog teksta koji se predstavio kao student FDU i rekao je da je pročitao taj sada već čuveni „Blokadni kuvar“, ali mu neke stvari nisu jasne. Na kraju kuvarice pardon kuvara je našao onaj moj papirić i kontaktirao me kako bi mi postavio neka pitanja. Na primjer, pritužio se da im se svaki dan obraća predsjednik države i pitao me kako da studenti na to reagiraju. Ja sam savjetovao da njegove istupe ignoriraju jer predsjednik republike nema ustavne ovlasti da išta obećaje studentima u vezi s istragom oko pada nadstrešnice u Novom Sadu ili napada na studente, nego to mogu samo policija i tužilaštvo. Nakon toga im je predsjednik ponudio kredit za stan pa ih je to zbunilo jer to uopće nisu ni tražili, a niti ne zarađuju da bi plaćali nekakav kredit. Ja sam samo ponovio: „Ignorirajte ga i samo tražite da institucije rade svoj posao. Budite ustrajni u tome i nećete pogriješiti“.

A onda je došlo i to kontroverzno gostovanje na N1 čija je glavna tema trebala biti regionalna inicijativa da se, nakon Sjeverne Makedonije i Hrvatske, femicid propiše kao oblik teškog ubistva i u Krivični zakonik Srbije. Međutim, čim sam došao u studio, novinarka ove „antisrpske“ televizije me uvukla u „antisrpske“ teme. Pitala me tako i o studentskim blokadama na fakultetima i ja sam ubrzo zaboravio da sam uživo na televiziji i tako izdao novo uputstvo studentima – da potraže pomoć od Europske Unije! Pokušao sam se izvući dodavši da je Srbija (od 2012.) kandidat za članstvo u Europskoj uniji, ali nije pomoglo, začas sam bio razotkriven u tom kobnom naslovu “SADA JE SVIMA SVE JASNO! HRVAT NA N1 I DAJE UPUTSTVA STUDENTIMA”.

Nakon toga je na američkoj platformi „X“ istaknuti poslanik u Skupštini iz redova SNS-a podijelio isti naslov članka o meni s kratkom porukom: „Trebali smo ustašku BITANGU proterati!“. Moje ime ga očigledno neodoljivo podsjeća na nekog Ustašu, a jasno je i da femicid, kao i genocid, mora imati neke veze s ustaštvom.

Međutim, moram razočarati i njega i režimske tabloide da ništa što sam ovdje napisao o mojoj ulozi u studentskim protestima, blokadnim kuharicama i kuvarima nije točno. Ali da jest, time bih se ponosio jer je ova studentska inicijativa u Srbiji borba za pravdu za 15 žrtava korupcije koja urušava naše države, među kojima se neke uspješnije njoj odupiru, a druge su na izdisaju. Studenti i svi gradani koji su se pridružili protestima i geste solidarnosti iz cijele regije sa žrtvama pokazuju da se nismo predali i da nada u bolje sutra postoji. Konkretni rezultati su već tu, optužnica i dokumenti, ali puno toga nedostaje – glavni ugovor još nije otkriven, nedostaju ključna tri mjeseca građevinskih dnevnika, a možda i ono najvažnije – pretraga mobitela osumnjičenih kako bi se u komunikaciji otkrio koruptivni lanac – konkretno, tko je naložio da se ispitivanje statike nadstrešnice preskoči?

Da ne duljim, s obzirom da je Božić, moje iduće uputstvo je da se održi protest 17 minuta tišine za 17 žena žrtava femicida u Srbiji u 2024. godini. Znam, odmah će uslijediti reakcija u Novostima (Večernjim) i drugim režimskim tabloidima: „SAD JE SVIMA SVE JASNO! HRVAT NA N1 PONOVO DAJE UPUTSTVA STUDENTIMA“, a neki istaknuti SNS-ovac će se ponovo nadovezati: „Trebali smo ustašku BITANGU proterati!“. Međutim, moj neznani student FDU u Beogradu će na to reći: „Ne brinite, nisu glasniji od tišine!“. I nisu. Sretan Božić!

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare