„Pre nego što sam se odlučio da budem deo Srpske napredne stranke... Nije to odjednom došlo… Ja sam dve godine išao po kući i pričao: Bože, šta radi ovaj čovek? Kakva je Srbija nekada bila, a kakva je sada? Kako to on uspeva da balansira", objasnio je Janko jednom prilikom genezu njegove SNS epopeje.
Mnogi su odahnuli, nije dakle bogati i uspešni bivši top 10 teniser presušio sa lovom i prodao veru za večeru zarad gradskih beneficija i kombinacija sa vlašću, razlozi su ipak ideološki. Imao je on i vremena i fokusa da se bavi komparativnom analizom svega i svačega u Srbiji, i da dođe do neopozivog zaključka.
Dugo je dakle trajala Jankova kontemplacija i analiza, najviše zbog te zbunjenosti nadrealnim promenama u Srbiji, a putovao je Janko svuda po svetu, nije da se lako da iznenaditi. Video je i bogate rančeve Indijan Velsa u Kaliforniji, uspon Kine kroz sjaj Pudonga i Hongćaoćia u Šangaju, grandioznost Pekinga, idilu Sen Žermana i Marea u Parizu, zelene oaze Sidneja, monumentalnost Madrida, Rima, raskoš Monte Karla i Majamija, šarm Latinske Amerike.
Nijedan čovek tamo kao „ovaj čovek“ ovde.
Ipak, SNS je na kraju došao kao plan timskog rada. Od supruge Biljane došla je ideja: ‘Pa, šta pričaš? Hajde, preduzmi nešto“, izjavio je Tipsarević jednom prilikom na TV Pink.
Zaradio je Janko poštenim radom, i kroz uspešnu tenisku karijeru zasluženo puno novca, ali kada su se vratili u Srbiju i videli kako živi prvi SNS ešalon, u Biljani je nešto puklo. „Pa nismo mi najgori“, kao da je rekla. Iako je bračni par Tipsarević tada za širu javnost otišao u „četnike 1945-e“, računica im je ipak bila racionalna. Velika je Srbija krava muzara, može tu i za par godina da se otplati članska karta pre nego što se sve rasproda. Čuj otplati, ma pozlati.
Našao se tako Janko u srdačnom rukovanju sa funkcionerom SNS Darkom Glišićem, dok je potpisivao pristupnicu ovoj političkoj stranci. I simboliku je bilo teško zaobići – iza njih dvojice, bibilioteka sa svetskim klasicima, a Jankov omiljeni citat „lepota će spasiti svet“, dolazi upravo iz „Idiota“, Fjodora Dostojevskog.
Razvio se nakon toga i Jankov biznis u Srbiji, baš kao što se razvijala i Vučićeva Srbija koja je dotakla i ponela Janka, možda i više nego što je svet zadivio Japan, koji se nakon katastrofe i cunamija za tren oka transformisao u ono što je bio i pre.
Janko je vlasnik ukupno četiri firme, zakupac je bar dela prostora na „25. maju“ u Beogradu koji je nekad koristio Novak Đoković, a i supruga je u biznis vodama. U glavnom gradu Srbije imaju niz nekretnina, a zanimljivo je i da je suvlasnik poslovnog prostora na Terazijama sa nekadašnjim teniserom Viktorom Troickim. Pored kompanije Tipsy time globe tennis, delatnošću sportskih objekata bavi se njegovo drugo preduzeće “Tipsy time DOO”, u kome osim njega udeo ima i njegova supruga. Zanimljivo je da je ogranak ove firme – “25. maj”, lociran je bivšoj Ulici Tadeuša Košćuška 63 (današnjoj Pjera de Mondezira), koju je takođe koristio Novak Đoković.
U prosperitetnoj Srbiji zna se da za javne i državne prostore sa državom ne morate da budete u talu, takvu Srbiju je i Janko sigurno hteo, a kome se ona ne dopada ponudio je da „ode u Brazil, Argentinu ili Indiju“, kako je rekao pre neki dan u Sava centru gde je SNS u jeku studentskih protesta organizovao tribinu posvećenu mladima.
„Tenis mi je pružio puno, ali sam se uvek ježio kad mi ljudi pričaju ‘znate, u Srbiji je ovako ili onako’. Uvek sam pričao ‘ajde sa mnom da te malo povedem u taj Brazil, Indiju, da vidiš koliko je u stvari u Srbiji dobro’“, rekao je Janko Tipsarević.
Zauzvrat Janko je uvek u prvim redovima sa novim drugovima, pažljivo sluša Vučićeve tirade, i spreman je i da zapeva i po koju narodnu na mitinzima svoje nove bratije, iako je tako brižno godinama klesao svoj muzički ukus isključivo kroz švedski haus kako je voleo u mnogobrojnim intervjuima da naglasi.
Sedi on tako, ali samo par redova iza tabadžija i nasilnika koji jure studente i goloruk narod po ulicama, a koji su redovni eksponati na svim partijskim okupljanjima. Mora i neka žaba da se proguta, nisu to teniski banketi u Monte Karlu, Australiji, Šangaju ili Indijan Velsu, šta da se radi.
Prepolovio se tako se Janko na Janka tenisera i na Janka čoveka. Jednog ćemo se sećati kao osmog tenisera sveta, koji je umeo da namuči i najveće asove svog vremena, a drugog smo već krenuli da zaboravljamo, mnogo pre nego što je okrenuo leđa studentima, jedinom smislu ove jadne i devastirane zemlje.
Koje je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare