Obrušila se najstarija kuća u Banjaluci, koja postoji od 1580.

Lifestyle 05. jan 202318:51 9 komentara

Pre nekoliko dana urušio se još jedan nacionalni spomenik Bosne i Hercegovine. Ovaj put u Banjaluci, u naselju Ilidža u Srpskim Toplicama, srušio se deo 'Šeranića kuće', koja datira iz 1580. godine i smatra se najstarijom porodičnom kućom u Banjaluci. Kolege iz N1 Sarajevo istraživali su zašto propadaju nacionalni spomenici u BiH i zbog čega na vreme nadležni ne prepoznaju njihovu vrednost, te ima li mogućnosti da ovo vredno zdanje postane muzej?

„Upravo zub vremena je učinio svoje, ona je dugo vremena bila napuštena i ona se urušila. Mi se nadamo da će vlasnici te kuće i nadležni organi preduzeti sve neophodne mere kao bi ova kuća bila revitalizovana, restaurirana i kako bi dobila neki pravi sjaj, a nadamo se da će i ova kuća biti budući muzej kuća na ovom prostoru gde će se obogatiti i postojeći turistički sadržaji na ovoj lokaciji“, kaže Mladen Šukalo, iz Turističke organizacije Banjaluke.

Da bi begovska kuća mogla da postane muzej govorilo se još 2020. godine. Draško Stanivuković, gradonačelnik Banjaluke smatra da se moraju angažovati Vlada Republike Srpske i nadležna institucija za zaštitu spomenika. Bez te hijerarhije, kaže on, Grad Banjaluka je treći po dužnosti da bude partner i podrška i spremni su da pomognu.

Iz Zavoda za zaštitu kulturno-istorijskog i prirodnog nasleđa Republike Srpske, kažu da su oni, međunarodni donatori i porodica godinama pokušavali da iznađu finansijska sredstva za obnovu kuće, urađen je i idejni projekat obnove, te je pokrenuta procedura izdavanja svih potrebnih dozvola, ali ono što je karakteristično za pomenuti objekat je što je on privatno vlasništvo, a privatna svojina je neprikosnovena.

N1

Zavod za zaštitu kulturno-iistorijskog i prirodnog nasleđa Republike Srpske saopštio je: „Celokupan iznos sredstava potrebnih za sanaciju nije bilo moguće iznaći a da se ne uključe kako gradske, tako i institucije Republike Srpske, što i jesu, svaka na svoj način. U konkretnom slučaju obrušavanja dela kuće Šeranić, ne postoji krivac, jer ne može neko da voli i poštuje navedeni objekat više od same porodice, koja je najviše u ovom slučaju izgubila, kao i kultura sama. Međutim, bez saglasnosti svih vlasnika kuće Šeranić, nije moguće vršiti bilo kakve radove, tu nas Zakon striktno ograničava“.

Jedan od 11 pravnih naslednika Šeranića kuće je ministar zdravstva Republike Srpske Alen Šeranić. On na pozive N1 nije odgovarao, ali je napisao nekoliko rečenica na svom Facebooku u kojem je pojasnio da je kuća nacionalni spomenik, te na njoj nisu bile moguće nikakve građevinske intervencije sve do potpunog rešavanja imovinsko-pravnih odnosa. „Njeno urušavanje nije posledica nemara bilo koga od naslednika, niti nedostatka naše želje da ona bude jedna od važnih turističkih simbola Banjaluke, što neki od vas već dobro znaju. Sama njena dugovečnost i činjenica da je reč o velikoj porodici, koja se u međuvremenu i raselila po svetu, taj postupak je učinila nimalo jednostavnim. Uvažavajući činjenicu da su mnogi izrazili žaljenje tražeći „krivca“, želim da napomenem da moju porodicu i mene, kao jednog od najmlađih potomaka, za tu kuću vežu uspomene i emocije koje ne može obuhvatiti jedan Facebook post, tim više što nas je ovaj događaj zatekao u trenutku kada smo došli na korak do rešavanja njenog statusa“, naveo je.

Inače, mesto gde se nalazi Šeranića kuća, prava je banjalučka atrakcija i spoj tople mineralne vode i hladnog Vrbasa.

Meštani nekadašnjeg Gornjeg Šehera, a današnjih Srpskih Toplica, sećaju se nekih lepših vremena i poručuju da se Šeranića kuća mora obnoviti.

„Nekada se ova kuća delila na dva dela. Jedan deo je bio ženski, a drugi muški. Žene su muškarcima delile hranu i kafu između dva prozora, a danas nažalost ova kuća se obrušila. Mnogi priželjkuju da ona postane muzej i barem na takav način otvori svoja vrata i ponovo zablista.

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare