Pet načina kako da sprečite nepotrebno rasipanje novca za vreme praznika

Lifestyle 21. dec 202222:05 1 komentar
Shutterstock

Božić je vreme za proslavu sa porodicom i prijateljima, ali njegovo pravo značenje može se izgubiti u haosu panične kupovine, prekomerne potrošnje i rasipanja. Ove godine, kako troškovi života i dalje rastu, pitali smo neke stručnjake za savete kako da potrošite manje i da ipak uživate u praznicima.

1. Unapred dogovorite kupovinu poklona

Božić donosi dilemu šta kupiti dragim ljudima, prenosi BBC.

Ali stručnjak za uštedu novca Martin Luis upozorava na čest problem.

On je za BBC rekao da većina nas ima „stalno rastuću listu šire porodice i prijatelja za koje osećamo obavezu da kupujemo”.

Najbolji savet za potrošače je da ove razgovore vode rano i da sklope „pakt bez nepotrebnih poklona“.

Stručnjak Majk Berners Li se slaže.

„Ako osećate finansijski pritisak ovog Božića, odmah počnite da pregovarate sa prijateljima i porodicom“, kaže on.

Postavljanje ograničenja potrošnje ili gostovanje Deda Mraza zapravo može biti zabavnije, kaže on.

„Ako se držite limita od 50 evra, niko ne može dobiti loš poklon. Ako vam se ne sviđa, ionako je bilo zabavno.”

Takođe savetuje da čuvate račune i budite iskreni ako vam se ne sviđa poklon.

„Ako se mojoj ženi ne sviđa ono što joj dam, odmah će mi reći. Možda će biti potrebno da se naviknemo, ali tako je bolje.“

Ako to možete priuštiti i želite da potrošite više, vaučeri mogu biti dobar način da osigurate da primalac dobije poklon koji zaista želi, dodaje on.

2. Smanjite bacanje hrane

U prazničnoj gozbi uvek postoji bar jedan sastojak koji niko ne voli, ili poslastica koje ste jednostavno previše siti da biste jeli.

Helen Bird, iz dobrotvorne organizacije za smanjenje otpada „Vrap“, kaže: „Hrana je oblast u kojoj je lako smanjiti, a da božićnu gozbu ne učinite manje zabavnom“.

Ona predlaže da se držite liste i kupite samo ono što vam je potrebno, a zatim da proverite da li su ostaci iskorišćeni.

Podaci iz „Vrap-a“ pokazuju da se u Velikoj Britaniji svake godine baci 6,6 miliona tona jestive hrane. Većina dolazi iz naših domova, a ne iz supermarketa i restorana.

3. Putujte manje, ali ostanite duže

Vreme sa porodicom je dragoceno, zato idite manje na putovanja, ali više vremena provodite sa svojim najmilijima, kaže prof. Berners-Li.

Putovanje javnim prevozom je ekološki prihvatljiv izbor, ali nije uvek opcija. On predlaže zajedničko korišćenje automobila kako bi se smanjila božićna kilometraža i putovanje kada su putevi tiši.

„Zaglavljivanje u saobraćaju gubi dragoceno vreme, ali ako ste u automobilu na benzin ili dizel, takođe nepotrebno trošite gorivo“, kaže Rod Denis iz „Highvais UK“.

On predlaže da se kreće rano ujutru ili kasnije uveče kako bi se izbegao saobraćaj.

4. Reciklirajte i ponovo koristite

Kada se Božić završi, možda ćete se naći okruženi brdom papira za pakovanje i gomilama ambalaže. Dobar način da proverite da li se papir za umotavanje može reciklirati, prema „Vrap-u“, je „test slomljenja“.

Ako papir zadrži oblik nakon zgužvanja, može se reciklirati i nema potrebe za uklanjanjem lepljive trake. Ako se vrati u oblik, ne može se reciklirati.

Ali ako možete, izbegavajte svetlucavi papir, kaže Helen Bird iz „Vrap-a“.

Ne mogu se reciklirati ni šljokice i kuglice, bilo da su staklene ili plastične. Najzelenije – i najjeftinije – je dobro voditi računa o postojećim ukrasima i ponovo ih koristiti iz godine u godinu.

5. Zapamtite značenje Božića

BBC je razgovarao sa roditeljima i decom u Voringtonu koji su se složili da najvažniji deo Božića nisu pokloni, već druženje sa porodicom.

„Radi se o zabavi“, kaže profesor Majk Berners-Li.

„Radi se o tome da se dobro provedete sa ljudima koje volite i koje najviše volite. Reč je o opuštanju, a sve to može da se uradi na način koji će da usreći sve“.

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare