Oglas

MS platforma Smederevo: Pacijenti i dalje moraju da idu u Beograd po terapiju

author
N1 Beograd
01. jun. 2026. 15:25
ampule, lek, doktor, lečenje
marevgenna/Shutterstock

Udruženje obolelih od multiple skleroze „MS platforma Smederevo“ obeležilo je u subotu, 30. maja, Svetski dan borbe protiv multiple skleroze (MS).

Oglas

Ovim događajem se već sedmu godinu zaredom skrenula pažnja javnosti na probleme sa kojima se suočavaju oboleli od ove teške neurološke bolesti, a skup je okupio predstavnike zdravstvenih institucija, partnerskih udruženja, kao i same pacijente i članove njihovih porodica, navodi se u saopštenju „MS platforme Smederevo“.

Iako udruženje, koje trenutno okuplja 65 aktivnih članova, beleži pozitivne pomake na polju redovnih godišnjih pregleda u Kliničkom centru Srbije, pravovremenih magnetnih rezonanci i stabilne distribucije lekova, ključni problem za pacijente u Smederevu i dalje ostaje nemogućnost primanja visokoefikasne terapije u matičnom gradu.

"Veliki broj naših članova danas prima savremene terapije, ali smo i dalje prinuđeni da zbog njih putujemo za Beograd. Za osobu sa multiplom sklerozom, koja se svakodnevno bori sa invaliditetom, teškom pokretljivošću i hroničnim zamorom, svako putovanje predstavlja ogroman fizički i psihički napor. Dok neki drugi zdravstveni centri u Srbiji, poput Ćuprije, imaju tehničke uslove za davanje ovih terapija, i početkom ove godine su i mnogi drugi zdravstveni centri počeli davanje terapija u svojim ustanovama. Zdravstvenom centru "Sveti Luka" u Smederevu nedostaju adekvatan proctor za pacijente tokom primanja lekova poput okrelizumaba, namenski frižideri, ali i medicinsko osoblje“, ističe predsednica udruženja „MS platforma Smederevo“.

ms platforma smederevo
Privatna arhiva

Iz udruženja dodatno upozoravaju da će odlazak još jednog neurologa iz smederevske bolnice za Beograd dodatno otežati rad neurološke službe i apeluju na nadležne institucije da hitno pomognu u tehničkom i kadrovskom opremanju bolnice u Smederevu.

Uprkos zdravstvenim izazovima, udruženje „MS platforma Smederevo“ funkcioniše kao jedna velika porodica koja kroz brojne kreativne radionice izrađuje gipsane radove i poklanja ih lokalnim osnovnim školama i vrtićima, pokazujući želju da bude koristan i aktivan deo društvene zajednice.

ms platforma smederevo
Privatna arhiva

Dodela priznanja i simbolično puštanje balona

U okviru svečanog programa u dvorištu Centra za kulturu, udruženje je dodelilo tradicionalne zahvalnice pojedincima i organizacijama koji su pokazali izuzetnu empatiju i solidarnost.

Ovogodišnji dobitnici zahvalnica su Muzička škola „Kosta Manojlović“ iz Smedereva i humanitarka Marija Petrović. Najviše priznanje, diplomu „MS ambasador“, ove godine primio je smederevski rok bend „NEED“ za javni doprinos širenju svesti o ovoj bolesti kroz umetnost.

Na samom kraju manifestacije, u znak nade i zajedničke borbe, pre tradicionalnog druženja sa sugrađanima pušteno je 50 narandžastih balona, koji simbolizuju želju da se bolest i sve teškoće koje sa njom dolaze odnesu daleko od obolelih.

Teme

Koje je vaše mišljenje o ovoj temi?

Pridružite se diskusiji ili pročitajte komentare

Pratite nas na društvenim mrežama