MS platforma Smederevo: Pacijenti i dalje moraju da idu u Beograd po terapiju

Udruženje obolelih od multiple skleroze „MS platforma Smederevo“ obeležilo je u subotu, 30. maja, Svetski dan borbe protiv multiple skleroze (MS).
Ovim događajem se već sedmu godinu zaredom skrenula pažnja javnosti na probleme sa kojima se suočavaju oboleli od ove teške neurološke bolesti, a skup je okupio predstavnike zdravstvenih institucija, partnerskih udruženja, kao i same pacijente i članove njihovih porodica, navodi se u saopštenju „MS platforme Smederevo“.
Iako udruženje, koje trenutno okuplja 65 aktivnih članova, beleži pozitivne pomake na polju redovnih godišnjih pregleda u Kliničkom centru Srbije, pravovremenih magnetnih rezonanci i stabilne distribucije lekova, ključni problem za pacijente u Smederevu i dalje ostaje nemogućnost primanja visokoefikasne terapije u matičnom gradu.
"Veliki broj naših članova danas prima savremene terapije, ali smo i dalje prinuđeni da zbog njih putujemo za Beograd. Za osobu sa multiplom sklerozom, koja se svakodnevno bori sa invaliditetom, teškom pokretljivošću i hroničnim zamorom, svako putovanje predstavlja ogroman fizički i psihički napor. Dok neki drugi zdravstveni centri u Srbiji, poput Ćuprije, imaju tehničke uslove za davanje ovih terapija, i početkom ove godine su i mnogi drugi zdravstveni centri počeli davanje terapija u svojim ustanovama. Zdravstvenom centru "Sveti Luka" u Smederevu nedostaju adekvatan proctor za pacijente tokom primanja lekova poput okrelizumaba, namenski frižideri, ali i medicinsko osoblje“, ističe predsednica udruženja „MS platforma Smederevo“.

Iz udruženja dodatno upozoravaju da će odlazak još jednog neurologa iz smederevske bolnice za Beograd dodatno otežati rad neurološke službe i apeluju na nadležne institucije da hitno pomognu u tehničkom i kadrovskom opremanju bolnice u Smederevu.
Uprkos zdravstvenim izazovima, udruženje „MS platforma Smederevo“ funkcioniše kao jedna velika porodica koja kroz brojne kreativne radionice izrađuje gipsane radove i poklanja ih lokalnim osnovnim školama i vrtićima, pokazujući želju da bude koristan i aktivan deo društvene zajednice.

Dodela priznanja i simbolično puštanje balona
U okviru svečanog programa u dvorištu Centra za kulturu, udruženje je dodelilo tradicionalne zahvalnice pojedincima i organizacijama koji su pokazali izuzetnu empatiju i solidarnost.
Ovogodišnji dobitnici zahvalnica su Muzička škola „Kosta Manojlović“ iz Smedereva i humanitarka Marija Petrović. Najviše priznanje, diplomu „MS ambasador“, ove godine primio je smederevski rok bend „NEED“ za javni doprinos širenju svesti o ovoj bolesti kroz umetnost.
Na samom kraju manifestacije, u znak nade i zajedničke borbe, pre tradicionalnog druženja sa sugrađanima pušteno je 50 narandžastih balona, koji simbolizuju želju da se bolest i sve teškoće koje sa njom dolaze odnesu daleko od obolelih.
Koje je vaše mišljenje o ovoj temi?
Pridružite se diskusiji ili pročitajte komentare