Kako da sami proverite da li proizvod koji koristite sadrži opasne supstance?

Da trećina proizvoda od mekane plastike, koje možemo naći na tržištu Srbije, sadrži supstance koje štetno deluju na zdravlje ljudi i koje su zabranjene u zemljama Evropske unije, saznali smo nedavno od organizacije ALHem - Alternativa za bezbednije hemikalije.
Ispostavilo se da trećina proizvoda od mekane plastike, poput školskih torbi i rančeva, kabanica, dečjih papuča, nesesera, PVC cirada, PVC tapeta i patosnica za automobile, sadrži ftalate. A ftalati, zna to i domaća javnost, spadaju u grupu "supstanci koje izazivaju zabrinutost" i čije prisustvo u proizvodima ne sme biti veće od 0,1 odsto ali – na tržištu EU. U zemljama EU ova zabrana važi od jula ove godine, a kod nas još uvek ne postoji.
Nesumnjivo je da ftalati imaju štetan uticaj na zdravlje, o tome govore i strani i domaći lekari, posebno endokrinolozi. Dok se ne utvrdi na koji će se način i kojom brzinom menjati dozvoljena granica ftalata u proizvodima na našem tržištu, ALHem kaže da i sami možemo da proverimo da li proizvod koji koristimo sadrži opasne supstance.
U ovoj organizaciji podsećaju na aplikaciju za mobilne telefone – Scan4Chem – koja omogućava da saznamo da li proizvodi koje svakodnevno koristimo sadrže opasne hemikalije. Ova aplikacija daje mogućnost korisnicima da, skeniranjem barkoda proizvoda, ili odmah saznaju da li proizvod za koji se interesuju sadrži opasne supstance ili pošalju upit snabdevaču da im dostavi informaciju o sastavu. Scan4Chem je istovremeno lansirana u 13 zemalja EU, krajem prošle godine, a Srbija je jedina zemlja van EU, koja ima svoju verziju ove aplikacije. Već godinu dana je građani u Srbiji koriste podstičući, tako, snabdevače i proizvođače, da u aplikaciju unesu podatke o sastavu proizvoda koje nude na tržištu. Sada je, na primer, moguće pronaći podatke o sastavu gotovo svih proizvoda iz poznate nemačke drogerije, igračaka čuvenog svetskog brenda iz Skandinavije kao i o sastavu niza drugih stranih ili domaćih proizvoda koji poštuju pravo potrošača da budu informisani o sastavu proizvoda. Još uvek je, ipak, mnogo proizvođača koji se oglušuju o ovo pravo potrošača. Zato je važno da ih i građani, slanjem zahteva za objavljivanjem sastava proizvoda, primoraju da – poštuju zakon.

Osnovno pitanje koje korisnici Scan4Chem aplikacije postavljaju jeste da li određeni proizvod sadrži neke od sastojaka koji se nalaze na listi "supstanci koje izazivaju zabrinutost" a koje su navedene na listi Evropske agencije za hemikalije. Snabdevači su, i po našem Zakonu o hemikalijama, dužni da potrošače obaveste ukoliko u određenim proizvodima ima tih supstanci u postotku višem od dozvoljenog, tj. za tržište EU, višem od 0,1 odsto.
Najpoznatije supstance koje izazivaju zabrinutost a koje se mogu naći u proizvodima su: ftalati, usporivači gorenja, bisfenol A i perfluorovane supstance. Ftalata najčešće ima u proizvodima od plastike i oni mogu da štetno utiču na reproduktivno zdravlje i da remete rad endokrinog sistema. Usporivači gorenja nalaze se u sunđerastim delovima nameštaja, tepisima, sedištima u automobilima, naročito u proizvodima od reciklirane plastike, prenose se vazduhom i preko kože, utiču na rad endokrinog sistema, na razvoj mozga i hiperaktivnost kod dece. Bisfenol A, globalno najkomercijalnija hemikalija, može se naći u plastičnim bocama za vodu od tvrde polikarbonatne plastike, dokazano štetno utiče na reproduktivno zdravlje i na rad endokrinog sistema. Perfluorovane supstance najčešće nalazimo u nepromočivoj odeći i obući, kao i u kuhinji, na posuđu od teflona koji je oštećen, jer se tada na tim posudama oslobađa ova supstanca.
Koje je vaše mišljenje o ovoj temi?
Pridružite se diskusiji ili pročitajte komentare